Gölge Öğretmenler Çocuklarımızın Hangi Yeteneklerini Geliştiriyor?

by Aybike Güzel
0 comment

Günümüzde otizmli çocuklara karşı büyük ön yargılar vardır. Bu çocuklar özel çocuklar olduğu için onlara yaklaşım farklı olmalıdır. Öğrenmeleri ve sosyal ilişkiler geliştirmeleri için desteğe ihtiyaçları söz konusudur. Otizmli çocuklara destek sağlayan uzman öğretmenler gölge öğretmen olarak bilinirler. Gölge öğretmen bu özel çocukların olabildiğinde hayata karışması için çalışmaktadır. Toplumda yer alabilmeleri için özel eğitim görmeleri çok önemlidir. Ancak bu alanda eğitim sunan kurumlar sınırlıdır.

Özellikle Türkiye’de özel eğitim sunanlar sayıca azdır. Bu nedenle destek almak özellikle kırsal alanlarda daha zor ve daha pahalıdır. Çocukların sağlıklı bir yaşam sürebilmesi, arkadaş edinebilmesi, daha sakin ve öğrenmeye açık olması için gölge öğretmeler destek sunmaktadır. Otizme sahip özel çocuk gözlemlenerek yetenekleri tespit edilmeye çalışılmaktadır.

Ayrıca özel çocukta gördükleri durumları doktorlara aktararak çocuğun tedavi sürecine de katkıda bulunurlar. Gölge öğretmenlik bakım hizmetinden daha komplike bir hizmettir. Bu nedenle herkes tarafından yapılması mümkün değildir. Bu alanda eğitim almış öncelikle sonsuz bir sabır ve sevgi sahibi pedolojik olarak gerekli donanıma sahip kişilerce yapılan bir işlemdir.

Hiçbir eğitim almamış ve otizm tanısı yeni almış çocukların en baştan sağlıklı bir süreç yaşaması için gölge öğretmenlerden destek almak gerekmektedir. Çocuğa nasıl davranılması gerektiğini bilen uzmanlar sürecin en baştan doğru bir şekilde yürütülmesini sağlamaktadır. En baştan uzman kişiler tarafından eğitilmeye başlanan çocuklardaki gelişim çok daha fazladır.

Başlangıçta bu eğitimi almamış ama ailesinin özverili çabaları ile temel ihtiyaçlarını karşılayabilen ve bir eğitim kurumunda kaynaştırma programına kayıtlı çocukların da sosyal yaşantısına daha çok adapte olması için gölge öğretmenler çok büyük katkı sağlamaktadır. Okulda yaşadıkları sorunlar ile nasıl başa çıkması gerektiği konusunda otizmli çocuğa destek olacak uzman gölge öğretmen eğitim hayatını çok olumlu etkilemektedir.

İstanbul otizm ile mücadele eden çocuklara destek sağlayacak daha fazla gölge öğretmene sahiptir. Ancak bu şehirde de tecrübeli ve başarılı bir gölge öğretmen İstanbul desteği almak soruna dönüşmektedir. Her alanda olduğu gibi bu alanda da usulsüzlükler yapılmaktadır. Yeterli donanıma sahip olmadığı halde öyleymiş gibi gösterilen kişilere çocuklar emanet edilmektedir.

Gölge öğretme, hasta bakımı, bebek bakıcısı İstanbul ve hemşire İstanbul gibi hizmetleri sunan danışmanlık firmaları vardır. Bu firmaların ne yazık ki bazıları işini hakkıyla yapmamaktadır. Bu firmalar alanında uzman olmayan kişileri destek talep edenlere farklı tanıtarak işe sokmaktadır. Bu durumda da eğitimden beklenen gerçek fayda ortaya çıkmamaktadır.

Otizmli çocuklar bu dünyaya, melek olarak gönderilmiş özel çocuklardır. Bu çocuklara en doğru eğitimin verilmesi ve onların hayata kazandırılması çok önemlidir. Bu nedenle bu özel çocuklar üzerinden kimsenin usulsüzlük yapmaya hakkı yoktur. Çocuklarına güzel bir hayat sağlamak isteyen ebeveynlere, en doğru hizmeti sunacak damladanismanlik.com gibi profesyonelce çalışılmalıdır

You may also like

Leave a Comment