Elektrikli Araç Şarj İstasyonu Fiyatları Neye Bağlı Olarak Değişir?

by Aybike Güzel
0 comment

Gelişen teknolojiyle beraber artış gösteren elektrikli araçlar, geleneksel araçların varlığını bile tehlikeye atmaktadır. Özellikle de kullanıcılarına sunduğu avantajlar ve kolaylıklar sayesinde tercih edilmeye başlayan elektrikli araçlar aynı zamanda çevre dostu olmasından kaynaklı olarak da dikkatleri çekmeyi başarmıştır. Elektrikli araçların kullanımının artması da elektrikli araba şarj istasyonları gibi ihtiyaç karşılamaya yönelik yeni hizmet sektörlerini ortaya çıkarmıştır.

Günümüzde ise elektrikli araç şarj istasyonları hızlı bir artış göstermektedir.  Elektrikli araçların ve elektrikli araba şarj istasyonlarının artması da araç sahiplerinin ya da araç almak isteyen kişilerin dikkatini çekmektedir. Bizler ise sizler için elektrikli araçların ve şarj istasyonlarının neler olduğundan, elektrikli araçların nasıl şarj edildiğinden ve elektrikli araç şarj istasyonu kurulumunda ki fiyatlardan bahsedeceğiz.

Elektrikli Araç Ve Elektrikli Araç Şarj İstasyonu Nedir?

Eski nesil araçlardan farklı olarak benzin ya da mazot gibi fosil yakıtlarla çalışmayan, enerjisini elektrikten alan yeni nesil araçlara elektrikli araç denilmektedir.

Özellikle de elektrikli araçlar,  kullanım kolaylığı, çevreci oluşu, sürdürülebilirliği sağladığı, ikinci el alım satımlarında zarara sebebiyet vermemesi, sessiz çalışıyor olması ve düzenli aralıklarla yapılan bazı bakımlardan muaf olması sebebiyle araç almak isteyen kişilerin dikkatini çekmektedir.

Şarj istasyonları ise elektrikli araçlara sahip olan kişilerin araç bataryalarını şarj etmesi için kurulmuş istasyonlardır. Araçların yol kat edebilmesi için gerekli olan enerji elektrikli araç şarj istasyonu sayesinde gerçekleşmektedir.

Elektrikli Araçlar Nasıl Şarj Edilir?

Elektrikli aracın çalışması için gerekli olan enerji akışı, kurulan şarj istasyonları sayesinde gerçekleşmektedir. Elektrikli aracın ihtiyacı olan batarya dolum işlemleri ise şarj üniteleri sayesinde karşılanır.  Bu bağlamda ise elektrikli araçlar, elektriğin olduğu ev, iş yeri, elektrikli şarj istasyonları gibi her yerde şarj edilebilmektedir.

Özellikle de tercih edilen elektrikli araç şarj istasyonları günümüzde gitgide artış göstermekte olup kişilerin kolaylıkla ulaşabilecekleri noktalarda hizmete girmektedir. Bu sayede elektrikli araç sahipleri, araçlarını kolaylıkla şarj edebilme imkanı bulmaktadır.

Elektrikli Araç Şarj İstasyonu Fiyatları Neye Bağlı Olarak Değişir?

Bütün dünyada olduğu gibi Türkiye’de de elektrikli araçların kullanımı artış göstermektedir. Elektrikli araçların kullanımının çoğalması da elektrikli şarj istasyonlarının artmasına neden olmuştur. Ekonomik olması, çevreci olması, kullanımı kolay olması gibi etkenlerden kaynaklı olarak artış gösteren elektrikli araçların ise son zamanlarda maliyet oranları artış göstermektedir.

Özellikle de ülkemizde son zamanlarda yapılan benzin, dizel ve LPG zamları elektriğe de gelmiştir. Enerjisini elektrikten alan elektrikli araçlar da yapılan bu zamlardan etkilenmiş olup elektrikli araç şarj istasyonu kurulumu maliyetleri da artış göstermektedir.

Bu bağlamda ise elektrikli araç kullanıcılarının, araçlarını şarj etme maliyetleri %109’dan %130’ a kadar artış göstermiştir. Tüm bunlar göz önüne alındığında ise elektrikli araçların ve elektrikli araç şarj istasyonlarının fiyatlarındaki değişiklikler, ülkelerin elektrik kullanımına yaptığı zamlarla doğru orantılı olarak artmaktadır.

You may also like

Leave a Comment