General Motors’un yeni araç mimarisi saatte 4.5 terabayt data akışıyla başa çıkabiliyor

by Aybike Güzel
0 comment

Otomotiv bölümünde esaslı bir değişim kelam konusu. Elektrikli güç aktarma organları, gelişmiş güvenlik sistemleri ve otonom sürüş teknolojileri, geleceğin arabalarının temel özellikleri ortasında. Bu özellikleri birbiriyle ahenk içinde çalıştırabilmek de üreticilerin en büyük misyonlarından. Bunun şuurunda olan General Motors, ‘dijital araç platformu’ ismini verdiği yeni mimarisini duyurdu.

Saatte 4.5 terabayt data akışı 

Yeni kuşak arabalarda kullanılmak üzere geliştirilen dijital araç platformu, şirketin Super Cruise adındaki yarı otonom sürüş sisteminin çok daha gelişmiş bir versiyonu olarak karşımızda duruyor. General Motors’un yeni elektrikli mimarisi, saatte 4.5 terabayt data akışıyla başa çıkabiliyor. Şirket, bu bedelin şimdiki mimariyi beşe katladığının altını çiziyor.

OTA yazılım güncelleme özelliği 

İşlem gücünün yanı sıra daha âlâ bir irtibat sunması da amaçlanan platform 100 Mbs, 1 Gbps ve 10 Gbps ethernet ilişkilerine sahip. Ayrıyeten, yıllardır Tesla modellerinde olan ve Golf 8’de de olacağı söylenen OTA (over-the-air) yazılım güncellemeleri yeni mimariyle birlikte GM çatısı altındaki yeni kuşak araçlarda da mevcut olacak. Bu sayede araçlar, servise gitme gereği duymadan kullanım ömrü boyunca güncelleme alabilecek.

Hack’lenmeye karşı siber güvenlik önlemleri 

General Motors’un yeni mimariyle birlikte odaklandığı önemli mevzulardan biri de siber güvenlik. Çünkü geçmişte araçlar için çok bir mana tabir etmeyen bu kavram, gelecekteki ‘bağlı’ araçlar için epeyce değerli. Tam otonom araçlar üzerinde çalışmalarını sürdüren General Motors, muhtemel hack girişimlerine karşı aldığı güvenlik tedbirleriyle müşterilerinin içini ferah tutmak istiyor. Şirket, şimdilik yeni mimarinin güvenlik özellikleriyle ilgili çok bir şey söylemiyor. Ama hem donanım hem de yazılım düzeyinde alınan ek tedbirlerin son derece kâfi olduğunu belirtiyor.

General Motors’un yeni ‘dijital araç platformu’nu kullanan birinci araç 2020 Cadillac CT5 olacak. 2023 yılına gelindiğinde ise GM’nin küresel eser gamındaki pek çok aracın bu mimari üzerine yükselmesi planlanıyor.

You may also like

Leave a Comment