Geliştirilen mikroskobik robot kendi kendine hareket edebiliyor: Bir gün tıp alanında kullanılabilir

by Aybike Güzel
0 comment

Bilim ve teknoloji topluluğunda son derece küçük robotlar yapmak uzun vakittir mümkün. Lakin bu minik robotların çalışması için dışarıdan direkt harici bir denetime muhtaçlık duyuluyordu. Cornell Üniversitesi’nden bilim insanları ise bu gerekliliği ortadan kaldırıyor.

Kendi başlarına otonom halde hareket edebilen temel seviyede elektronik “beyinlere” sahip olan mikro robotlar dışarıdan harici bir denetime gerek duymuyor. Daha evvelki misal robotlar ise hareket edebilmek için elektrik akımına yahut direkt robotlar üzerinde makul alana odaklanan lazer ışınlarına bağımlıydı.

Yerli eğitim uçağı Hürkuş’un yurt dışına birinci teslimatı yapılıyor

14 sa. evvel eklendi

Boyutları 100 ila 250 mikrometre (milimetrenin binde biri – karınca başından daha küçük) boyutunda olan robotlar, iki veya altı ayaklı versiyonlarında kolay seviyede hareket edebilirken dört ayaklı “dogbot” olarak isimlendirilen versiyonunda ise hareket suratı lazer atımlarıyla hızlandırılabiliyor.

Tıp alanında kullanılabilir

Robotların beyni olarak isimlendirilen CMOS devresi 1000 transistör (karşılaştırma için: GeForce RTX 4090’da 76,3 milyar) içeriyor. Robotun üzerinde yer alan fotovoltaik hücre gerekli gücü sağlarken menteşeli bacaklar ise hareketi sağlıyor. Çok temel ve kolay seviyede bir iş olarak görülse de mikro robot teknolojisinin geleceği çok uç noktalara varabilir. Mikrobotlar yahut mikro robotlar gelecekte zorlu cerrahi işlemler için kullanılabilir. Örneğin ulaşılması güç olan tıkanık damarlar. Öte yandan yalnızca sıhhat değil çevresel paklık noktasında da bu eserlerin kullanılması mümkün.

You may also like

Leave a Comment