Fotoğrafları çıplak hale getiren DeepNude uygulaması GitHub’da yasaklandı

by Aybike Güzel
0 comment
Yazılım geliştirme projeleri için web tabanlı depolama servisi sunan GitHub, yapay zeka teknolojisinden faydalanarak istenilen rastgele bir kişinin fotoğrafını çıplak hale getiren DeepNude isimli uygulamanın kodlarının platform üzerinden paylaşılmasını yasakladı.

Tehlike büyük

Konuyla ilgili açıklama yapan GitHub, DeepNude projesinin kodlarının cinsellik ve müstehcenlik konularındaki kurallarını ihlal ettiğini ve geliştiricinin kaynak kodlarını platformdan kaldırdığını duyurdu. Kısa bir müddet GitHub’da yer alan uygulama kodları, kötüye kullanım doğuracağı nedeniyle de yasaklanmış durumda.

Bu cins görseller Photoshop gibi yazılımlarla da hazırlanabiliyor ancak DeepNude uygulamasının farkı, bu üzere yazılımlarla ilgisi olmayanların bile istedikleri kişinin tek tıklamayla çıplak bir fotoğrafını hazırlayabiliyor olmaları. Bu da tehlikenin boyutunu gözler önüne sermeye yetiyor. Elbette uygulamanın büsbütün internet üzerinden silinmesi mümkün değil ancak GitHub’ın bu kararı ile bir nebze de olsa erişilebilir olmaktan çıktığını söylemek mümkün. Ayrıyeten diğerlerinin da bu kaynak kodlarını kullanarak birebir modelde bir uygulama yapmasının önüne de mahzur koyulmuş dolu.

You may also like

Leave a Comment