Ford, elektrikli araç şirketi Rivian’a 500 milyon dolar yatırım yaptı

by Aybike Güzel
0 comment
Ford, otomotiv sanayisinin geleceğini oluşturacak teknolojilere büyük yatırım yapıyor. Şirket elektrikli ve şoförsüz arabalara kayda bedel bir kaynak ayırdı. Artık ise elektrikli araç şirketi Rivian’a 500 milyon dolarlık yatırım yaptığını açıkladı.
Anlaşma kapsamında iki şirket bir ortaya gelerek Rivian’ın kaykay platformu üzerinde yükselecek yeni bir Ford marka elektrikli araç geliştirecek. Bu ortada Rivian’ın öteki dev firmalardan da büyük ilgi gördüğünü belirtelim. Amazon iki ay evvel şirkete tam 700 milyon dolarlık yatırım yaptı. Ayrıyeten General Motors’un da yatırım yapmayı düşündüğü bildiriliyor.

Kaykay platformunu temel alacak

Rivian çok fazla tanınmıyor olabilir fakat neredeyse on yıldan beri elektrikli araç teknolojisi üzerinde sessizce çalışıyor. Şirketin 2018 Los Angeles Araba Fuarı’nda tanıttığı elektrikli pickup ve SUV modelleri büyük ilgi görmüştü.
Ford için geliştirilecek araç Rivian’ın R1T pickup ve R1S SUV modellerinde kullanılan kaykay benzeri modüler platformunu temel alacak. Ford’un idare konseyi lideri Bill Ford hususla ilgili olarak “Rivian’a yatırım yapmak ve ortak olmaktan heyecan duyuyoruz” sözlerini kullandı.

You may also like

Leave a Comment