Akademi kararını verdi: Netflix sinemaları Oscar’da yarışabilecek

by Aybike Güzel
0 comment
Netflix ve Amazon Prime Görüntü üzere dijital yayın servisleri tarafından hazırlanan sinemalar, Oscar Akademi Ödülleri’nde yarışa devam edecek. Mevzuyla ilgili bugün resmi bir açıklama yayınlayan Akademi idare konseyi, gerekli oylamaların yapıldığını ve Netflix sinemalarının Oscar’da müsabakasına imkan sağlayan unsurda rastgele bir değişikliğin yapılmaması tarafında karar alındığını açıkladı.

Netflix’in Roma sinemasıyla 91. Akademi Ödülleri’nde yakaladığı muvaffakiyet bildiğiniz üzere Hollywood’un birtakım büyük isimlerini rahatsız etmişti. Netflix’e karşı başlatılan savaşın ön saflarında yer alan ünlü direktör Steven Spielberg, bir sözcüsü aracılığıyla şubat ayında IndieWire’a yaptığı açıklamada, Netflix sinemalarının Oscar yerine Emmy ödül merasimlerinde müsabakası gerektiğini savunmuştu.

Spielberg geçtiğimiz günlerde gerçekleşen idare heyeti toplantısı öncesinde Akademi’nin öteki büyük isimlerinden takviye almayı ve ilgili kuralda değişiklik yapmayı amaçlıyordu. Lakin yapılan oylamada Netflix ve başka yayın servislerinin lehine karar çıktı.

Söz konusu husus, Los Angeles’taki sinema salonlarında en az 7 gün yayınlanan rastgele bir sinemanın Oscar Akademi Ödülleri’nde yarışabileceğini söylüyor. Yani Netflix sinemaları sinema salonunda vizyona girdiği gün dijital olarak da yayınlanabilecek ve bu durum Oscar’da müsabakasına mahzur olmayacak.

ABD Adalet Bakanlığı da bahse el attı

Oscar-Netflix tartışmasını yakından takip eden kurumlar ortasında ABD Adalet Bakanlığı da vardı. İdare heyeti toplantısı öncesinde Akademi yetkililerine bir ikaz mektubu gönderen Adalet Bakanlığı, kelam konusu kuralda Netflix aleyhine yapılacak potansiyel bir değişikliğin rekabet kanunlarını ihlal edebileceğini söz etti.

Bu tartışmaların alevlenmesine neden olan Roma sineması, 91. Akademi Ödülleri’nde En Âlâ Direktör, En Yeterli Sinematografi ve Yabancı Lisanda En Düzgün Sinema olmak üzere üç farklı kategoride ödül almıştı. Alfonso Cuaron tarafından yönetilen Roma ayrıyeten En Güzel Sinema kategorisinde de adaylardan birisiydi. 

You may also like

Leave a Comment