Facebook, şiddet olayları yüzünden canlı yayın akışına sınırlamalar getiriyor

by Aybike Güzel
0 comment
Bildiğiniz üzere toplumsal medya devinin Facebook Live ismi verilen özelliği ile canlı yayınlar yapabiliyor ve bunu takipçilerinizle paylaşabiliyorsunuz. Lakin bu özellik Yeni Zelanda‘da yaşanan terör olayının Facebook üzerinden yayınlanması üzere feci durumlara da alet olabiliyor. İşte tam da bu noktada şirket, canlı yayın akışı için yeni tedbirler aldığını açıkladı.

Facebook sıkı tedbirler alıyor

Bugünden itibaren “Tehlikeli Tertipler ve Bireyler” siyaseti dahilinde Facebook’ta daha evvelce belirli kuralları ihlal eden bireyler canlı yayın yapamayacak. Toplumsal medya devinin siyasetlerini önemli biçimde ihlal eden tüm kullanıcıların, birinci cürmünden başlayarak 30 gün canlı yayın özelliğini kullanamayacağı belirtildi.

Örneğin kullanıcı bir terörist grubun sözlerini yahut sloganlarını paylaşırsa, anında Facebook Live kullanımı engellenecek. Şirket bu kısıtlamaları, insanların bu özelliği olumlu bir halde kullanmalarını ve kötüye kullanım riskinin minimum seviyede olmasını sağlamak için getirdiğini belirtiyor. Önümüzdeki birkaç hafta içinde bu kısıtlamalar genişletilecek ve birebir hatası işleyen bireylerin Facebook’ta reklam oluşturmalarına da müsaade verilmeyecek.

You may also like

Leave a Comment