Facebook faal kullanıcı sayısını arttırmaya devam ediyor

by Aybike Güzel
0 comment

En büyük toplumsal ağ pozisyonunda olan Facebook hala kullanıcı sayısını arttırmaya devam ediyor. Nerede duracağı merakla beklenen istikrarlı yükseliş ile Facebook dünya nüfusunun neredeyse yarısına varmak üzere.

Facebook ne kadar kullanıcıya sahip?

Yılın birinci çeyrek raporlarına nazaran toplumsal ağa günlük olarak giriş yapan kullanıcı sayısı 1.56 milyar oldu ve yüzde 8 artış gösterdi. Aylık olarak giriş yapan kullanıcı sayısı ise 2.38 milyar ve artış da yüzde 8 civarında.

Firmanın elde ettiği toplam gelir 15 milyar dolar ile yıllık yüzde 24 artış kaydetti. Gelirin yüzde 93’ü reklamlardan elde ediliyor ve firma tarihindeki en yüksek orana ulaşmış durumda. Firmanın toplam nakit birikimi 45 milyar dolar oldu.

Gelir artış gösterse de faaliyet karı yüzde 40 düşüşle 3.3 milyar dolar oldu. Net gelir ise 2.4 milyar dolar olarak yüzde 51 düşüş kaydetti. Bu düşüşün en büyük sebebi son periyotta şahsî bilgilerin sızdırılması şikayetleri nedeniyle yetkili kurumlara ödenen cezalar ve yapılan lobi harcamaları. Firma bunun 3-5 milyar dolar ortasında gerçekleştiğini söz ediyor.

 

You may also like

Leave a Comment