Eski model Mac’lerin, ZombieLoad tipi hücumlara karşı savunmasız olduğunu açıklandı

by Aybike Güzel
0 comment
Son vakitlerde ZombieLoad olarak isimlendirilen ve Intel işlemcileri etkileyen yeni bir güvenlik açığı olduğu ortaya çıkmıştı. Düzgün haber şu ki Intel, bilgisayar üreticilerinin aygıtlarını yamamalarına yardımcı olan mikro kodları yayınladı. Lakin tıpkı durum Apple‘ın ürettiği eski Mac modelleri için geçerli değil.

Intel kodları yayınlamadı

AppleInsider’in yeni bir raporunda, eski Mac bilgisayarların ZombieLoad gibisi ataklarına karşı hala savunmasız olabileceği yer alıyor ve Apple’ın web sitesinde yayınlanan bir açıklamada da, 2011’den daha eski Mac bilgisayarların, misal atak cinslerine karşı potansiyel olarak savunmasız olduğu belirtilmiş. Bunun sebebi ise Intel’in gerekli kodları Mac’ler için vermemiş olmasından kaynaklanıyor.

Apple, sitesinde konuyla ilgili olarak: “Bu modeller macOS Mojave, High Sierra yahut Sierra’daki güvenlik güncellemelerini alabilir, lakin Intel’in mikro kod güncellemelerinin bulunmamasından kaynaklanan düzeltmeleri ve hafifletmeleri destekleyemiyor.” tabirleri yer alıyor. Bu tıp atakların sistem performansını yüzde 40’a kadar azaltabileceği de sızan bilgiler ortasında.

You may also like

Leave a Comment