fırının zirvesi

Dünyada Gezilecek En İyi 10 Yanardağ

by Aybike Güzel
0 comment

Bugün hakkında konuşacağız dünyanın en güzel volkanları 🙂 Volkanlar şüphesiz doğanın en güzel harikaları arasındadır.
Kendi adıma, bir yolculuk sırasında bir yanardağa her tırmandığımda, onu dört gözle bekliyorum!
Hepimiz hayatımızda en az bir kez hala aktif bir yanardağa yaklaşabilmeyi ve ondan ortaya çıkan tüm gücü ve gizemleri düşünebilmeyi hayal etmişizdir.

Lafı daha fazla uzatmadan, işte bazı seçenekler en güzel volkanlar dünyanın her yerinde hayranlıkla izlenebilir.

İçindekiler

Reunion Adası’ndaki Piton de la Fournaise

Reunion Adası’ndaki bu ünlü, hala aktif yanardağ, en sık patlayanlardan biridir. Ortalama olarak, her dokuz ayda bir orada bir patlama meydana gelir. hakkında en etkileyici şeylerden biri Fournaise’in Piton’u (adına ek olarak), lav alanının heybetli boyutu ve hala görülebilen sayısız akış izidir.

Adanın en bilinen ve en çok ziyaret edilen doğal sit alanıdır. bu Volkan Şehri2014 yılında oluşturulan , yaklaşık yarım milyon yıllık bu devasa heykelin tüm sırlarını keşfetmenizi sağlar. tıpkı Karların Zirvesi ve adadaki diğer kaçırılmayacak doğal yerler, Piton de la Fournaise Reunion Ulusal Parkı.

Hawaii’deki Kilauea

kilauea hawaii yanardağ lav

Hawaii’nin en büyük adası olan volkanın güneydoğusunda yer alır. Kilauea özellikle patlamalarının şiddeti nedeniyle dünyanın en ünlü aktif yanardağlarından biridir. Sismologlar ve volkanologlar için favori bir yer olan bu dağ, Hawaii kültüründe de merkezi bir yere sahiptir.

Hawaii Volkanlar Ulusal Parkı, üzerinde bulunan Büyük adaKilauea’ya ve Mauna loadünyanın en yüksek yanardağı hangisidir.
İki doğal ada yolu boyunca veya Mauna Loa’nın zirvesinden, tüm bölgenin ve kraterlerin ve lav akıntılarının eşsiz seyir noktalarına ulaşmak mümkündür. Kilauea, okyanusa dökülen lavları nedeniyle dünyanın en güzel yanardağlarından biridir.

Sicilya’daki Stromboli

en büyük volkan

Aynı adı taşıyan adada bulunan bu yanardağ o kadar heybetli ve bölge için o kadar sembolik ki, sakinleri ona basitçe “o” diyor. Bir gezide mutlaka görülmeli Sicilyabu volkan rüzgar adaları tekne gezisi sırasında denizden hayranlıkla izlenebilir.
Her zaman aktif, düzenli püskürmeleri ve ondan kaçan fumarollerle tanınır. Duvarları boyunca en son lav akıntılarının izlerini görmek mümkündür.

Ada ziyareti veStromboli tırmanışı da mümkündür. Bunun için yakındaki Sicilya adalarından birinden tekneye binmeniz gerekecek.
Çıkış mutlaka bir rehber eşliğinde yapılmalı ve yükseklerde en fazla birkaç yüz metre ötede bulunan lavları görmek mümkün.

ETNA Sicilya’da

ETNA'yı ne zaman ziyaret etmeli

Sicilya, iki güzel aktif yanardağa sahip olma özelliğine sahiptir: Stromboli ve ETNA. Sicilya’da kaldığınız süre boyunca ETNA’yı ziyaret etmenizi ve tırmanmanızı şiddetle tavsiye ederim. ETNA’yı keşfetmek için en az yarım gün planlamak gerekiyor.

ETNA’nın Stromboli’ye göre avantajı, fiziksel seviyeniz ne olursa olsun kolayca tırmanabilmenizdir.
Tamamını yürüyerek yapma imkanı da var elbette ama tercih edenler için teleferik ve büyük 4×4 otobüsle yukarı çıkmak da mümkün.

ETNA çevresindeki manzaralar çöl ve ay şeklindedir. Tüm bu siyah volkanik kayayı görmek etkileyici.

Japonya’da Sakurajima

Japonya'da sakurajima

adasında Kyushu Japonya’da, bu yanardağ Kagoshima şehrine sadece birkaç kilometre uzaklıkta bulunuyor. Japonya’daki en aktif yanardağlardan biridir ve şehrin her yerinde, Kagoşima Körfezi hayran olmanıza izin verin. Düzenli olarak patlayarak küllerini birkaç yüz kilometreden fazla uzağa fırlatabilir. Sakurajima kraterinden günde birkaç kez duman çıktığını görmek mümkün.

adası sakurajima Kagoshima limanından feribotla ulaşılabilen muhteşem bir doğal yerdir. Yanardağın çevresinde birçok panoramik manzaraya, doğal parka, bir Tsukiyomi tapınağına ve kaplıcalara ulaşmak mümkündür.

Endonezya’da Bromo

dünyanın en güzel volkanları

üzerinde bulunan java adası, bu yanardağ tüm doğal manzaraları sevenler için mutlaka görülmesi gereken bir yer. en bromo Bölgedeki tek aktif yanardağdır, ancak Tengger masifinde başka iki yanardağ da mevcuttur. Batok ve semeru. Tengger kalderası üzerinde gün doğumunu izlemek unutulmaz bir deneyimdir.

Herkesin erişebileceği bir yürüyüş sırasında kalderayı incelemek mümkündür. Bromo’ya tam olarak tırmanmak ve zirvesine ulaşmak için 250 adım yeterlidir. Dönüş yolunda iniş kum denizi ve hatta kratere gitmek için. Bu, buraya çok özel bir atmosfer veren çöl manzaralarını keşfetmek için bir fırsat.

Benim için Bromo açıkça dünyanın en güzel yanardağlarından biri. Hatta benim en sevdiğim yanardağ ve bu nedenle İLK 1’im! 🙂

Bali’deki Batur Dağı

batur bali dağına tırman

Bali’yi ziyaret edecekseniz, Batur Dağı’na tırmanmanızı şiddetle tavsiye ederim! Sitede yapılması gereken en önemli aktivitelerden biridir.

Batur Dağı’na çıkış, gün doğumu sırasında hedef zirvede olmak olduğu için sabahın erken saatlerinde başlar. Çıkış birkaç saat içinde yapılır, fiziksel seviyenize bağlı olarak 1 saat 30 ile 3 saat arasında sürer.

Güneş doğarken panoramik Batur Gölü manzarasına sahip olacaksınız. Bu muhteşem!

Batur Dağı hala aktif bir yanardağ, ancak son patlamanın tarihi 1926’ya kadar uzanıyor. Yanardağın hemen altındaki köy daha sonra tamamen yok edildi.

Cape Verde’deki Pico do Fogo

pico yapmak sis

Bu aktif yanardağ, tüm Cumhuriyetin en yüksek noktasıdır. yeşil şapka. Büyük faaliyetine rağmen, ona “büyük adam” lakaplı bölge sakinleri hala kraterinde yaşıyor. Adanın tüm manzarası zamanla Pico do Fogo’nun patlamalarıyla şekillendi.

Bir tırmanış yürüyüşü Pico do Fogo birçok panoramayı keşfetmek için bir fırsattır. İklimin rakıma göre değişmesi farklı ekosistemlerin oluşmasına neden olmuştur. Yıkılmış zirveler, yanardağın kenarındaki ormanlar ve dağda bulunan birçok insan kültürü arasında. Chã das Caldeiras kalderasımuhteşem manzaralar çoğalır.

Kosta Rika’daki Poas

Poas, Kosta Rika’da hala düzenli olarak fumaroller ve freatik püskürmeler yayan çok aktif bir yanardağdır. San José’ye 50 km’den daha az mesafede, şehrin ayrılmaz bir parçasıdır. Milli Park Volkan Poas. Ana kraterin kalbinde, bazen tehlikeli olabilen sülfür buharlarının kaçtığı bir asit gölü bulunur.
İkinci krater son derece yoğun bitki örtüsü ile çevrilidir. Gölün berrak suyu, kraterin harap olmuş manzarası ve onu çevreleyen gür yeşillik arasındaki kontrast, onu dünyada benzersiz bir yer haline getiriyor.

Nikaragua’daki Mombacho

nikaragua'daki mombacho yanardağı

en Mombacho 4 yüzyıldan fazla süredir patlamamış aktif bir yanardağdır. İlçe merkezine birkaç kilometre uzaklıkta GranadaGünümüzde bir doğa rezervi olan bu yanardağ, özellikle zengin bir flora ve faunaya ev sahipliği yapmaktadır. Orta Amerika’nın tüm Pasifik yakasındaki en son yağmur ormanlarından biridir.

Mombacho, Nikaragua’da tüm yıl boyunca ziyaret edilebilecek mutlaka görülmesi gereken bir yerdir. Kolayca erişilebilir, Granada’nın ve şehrin muhteşem manzarasını sunar. adalarbulunan adacıklar nikaragua gölü.

Dünyanın en büyük volkanları

Dünyanın en büyük yanardağını arıyorsanız, Hawaii takımadalarındaki Pūhāhonu’dur. Aslında sadece görünen bir kısmı var, geri kalanı sular altında. 4500 metre yüksekliğinde ve bilim adamları, yanardağın sadece görünen bir parçası olduğunu, diğer kısmının okyanus tabanının altında olduğunu düşünüyorlar… Etkileyici!

You may also like

Leave a Comment