DJI drone modelleri uçakları ve helikopterleri tespit edebilecek

by Aybike Güzel
0 comment
Drone pazarındaki süratli yükseliş devam ederken güvenlik konusu da sık sık gündeme gelmeye başlıyor. Devletler, çeşitli lisanslamalar, drone kimlikleri vb. tedbirlerle bu hususa gerekli ilgiyi gösteriyorlar. Drone üreticisi dendiğinde birinci akla gelen firma olan DJI da uçuş güvenliği için kıymetli bir duyuru yaptı. Önümüzdeki yıldan itibaren DJI drone modelleri, uçakları ve helikopterleri tespit edebilecek.

AirSense

DJI tarafından AirSense ismi verilen yeni özellik ADS-B teknolojisinden yararlanıyor. Drone uçuş halindeyken etrafında rastgele bir uçak yahut helikopter fark ettiğinde kumanda üzerinden drone pilotunu uyaracak. Böylelikle rastgele bir kazaya sebebiyet vermeden drone inançlı bir noktaya çekilecek.

DJI tarafından yapılan açıklamaya nazaran AirSense özelliği 250 gramdan ağır tüm DJI drone modelleri içerisinde dahili olarak bulunacak. Böylelikle güvenlik konusunda değerli bir adım atılmış oluyor.

ADS-B teknolojisi uçaklar ve helikopterler için de epeyce yeni. Radara kıyasla çok daha yanlışsız sonuç veren bu teknoloji, 2020 yılında ABD ve Kanada’da bulunan tüm uçaklar için zarurî olacak. Dronelar için bu türlü bir mecburilik olmasa da DJI yöneticilerinden Brendan Schulman “Hava alanının kullanımı için güzel bir ortak olmak istiyoruz.” açıklamasında bulundu. Hali hazırda DJI Mavic 2 Enterprise modelinde ADS-B teknolojisi kullanılıyor. Yani firmanın, tecrübeli ve bu geçiş için hazırlıklı olduğunu söyleyebiliriz.

You may also like

Leave a Comment