Disney’in Hintli iştiraki Hotstar içerik platformu izlenme rekoru kırdı

by Aybike Güzel
0 comment

Disney hali hazırda bir çevrim içi içerik platformuna sahip değil lakin dolaylı olarak sahip olduğu bir platform mevcut. Daha evvel 21st Century Fox bünyesindeki Hintli Hotstar platformu artık Disney iştiraki haline geldi. Platform küresel izleyici rekorları kırıyor.

Hotstar nedir?

1.2 milyarı aşan nüfusuyla Hindistan’ın en çok tercih edilen akış hizmeti olması Hotstar için büyük bir avantaj. Aylık 300 milyondan fazla faal kullanıcısı olan hizmetin rakibi Netflix ise 30 milyon aboneye sahip.

Yapılan açıklamaya nazaran Hotstar dünya çapında yeni bir anlık izleyici rekoruna imza attı. Kriket Muhteşem Ligi final maçını anlık olarak 18.6 milyon kişi izledi. Tekrar bu alanda rekor 10.3 milyon izleyici ile Hotstar’a aitti. Geçmiş yıllarda Felix Baumgartner atlayışı ve Prens Herry düğünü 8 milyon civarında anlık izleme almıştı.

51 gün süren kriket liginde platform sık sık 10 milyon izleyicinin üzerine çıktı ve son olarak 12.7 milyon izleyiciye ulaştı. Kriket sporu zati Hindistan’da bir din kadar çok seviliyor. Lig maçlarının toplam izleyici sayısı da 267 milyona ulaştı.

Hotstar 4 yıllık bir maziye sahip fakat kıymetli kriket serilerini 2.5 milyar dolara satın aldığı için Netflix ve Amazon üzere rakiplerine kıymetli bir avantaj sağlıyor. Platform ayrıyeten ABD, Kanada ve İngiltere’de de faal. Bununla birlikte daha çok reklama dayalı fiyatsız abonelik sunduğu için kar edemiyor.

 

You may also like

Leave a Comment