Dinozorları yok asteroitin bir gibisi Mars’a da düştü ve dev tsunami oluşturdu

by Aybike Güzel
0 comment
Mars yüzeyinin haritaları, gezegene 3,4 milyar yıl önce büyük bir şeyin çarptığını gösteriyor. Yapılan araştırmalar Mars’a yaklaşık 3.4 milyar yıl evvel bir asteroitin çarptığı ve yüzlerce metre büyüklüğünde megatsunami meydana getirdiğini ortaya koyuyor. Mars’ın yaşadığı bu olay yaklaşık 66 milyon yıl evvel dinozorları yeryüzünden silip süpürdüğüne inanılan Chicxulub çarpışmasına benzetiliyor.

Scientific Reports dergisinde yayınlanan yeni çalışma, evvelki misyonlardan gelen imgelerin birleştirilmesiyle oluşturulan Mars yüzeyinin haritalarını tahlil etti ve megatsunamiye neden olabilecek bir çarpma krateri belirledi.

Dinozorları yok asteroitin bir gibisi Mars’a da düştü

Arizona’daki Gezegen Bilimi Enstitüsü’nden Alexis Rodriguez liderliğindeki araştırmacılar, 1976′da Mars’ta hayat olduğuna dair ispat bulmak hedefiyle görevlendirilen NASA’nın Viking 1 Lander‘ının da bu megatsunaminin kraterinin yakınına inmiş olabileceğini söylüyor.
Asteroitin çarpmasının neden olduğu Pohl adlı kraterin çapının yaklaşık 110 kilometre (68,4 mil) olduğu iddia ediliyor. Mars ekvatorunun kuzeyinde, Chryse Planitia olarak bilinen bölgede meydana geldiği belirlenen çarpma bölgesinin geçmişte bir okyanus olduğuna inanılıyor.

Ekibin kraterin boyutuna ve asteroidin karşılaştığı yer direnci ölçüsüne bağlı olarak yapmış olduğu simülasyon hesaplamalarına nazaran, çarpan asteroitin yaklaşık 3 kilometre genişliğinde yahut 9,6 kilometre genişliğinde olabileceğine inanıyor. Çarpışmanın etkisiyle 500.000 megaton ila 13 milyon megaton TNT gücünün açığa çıktığı düşünülüyor. Dünya üzerinde bilinen en güçlü bomba olan Tsar, sadece 57 megaton TNT gücünde.

Mars’ın yüzeyinde oluşmuş olan bu krater sonucunda ise yüksekliği 250 metreye ulaşan ve 1500 kilometre uzaktaki alanları da etkileyen devasa bir tsunaminin oluştuğu düşünülüyor. Rodriguez’e nazaran Pohl krateri Mars’ın geçirdiği yıkımın ve mümkün soyu tükenmiş ömür ispatlarının anahtarı olabilir. Rodriguez buraya yeni bir araç gönderilmesi gerektiğini söylese de NASA’nın gelecekte Mars’a yeni bir araç gönderme planı bulunmuyor. Öte yandan NASA artık yavaş yavaş Davinci vazifesiyle maksadını Venüs’e çevirmiş durumda.

You may also like

Leave a Comment