SpaceX, 7500 adet yeni kuşak Starlink uydusu için onay aldı

by Aybike Güzel
0 comment
Federal İrtibat Komitesi, perşembe günü Elon Musk’ın SpaceX’ine kilit bir yetki vererek, şirketin Starlink internet ağına 7.500′e kadar yeni jenerasyon uydu fırlatma yolunda ilerlemesi için onay verdi. Verilen bu onay SpaceX’in global uydu internet hizmetini genişletmesi ve yaygınlaştırması için çok değerli.

Starlink V2 için müsaade alındı

SpaceX, “ikinci nesil” olarak bilinen ve 29.988 uydudan oluşan Gen2 Starlink takımyıldızı için FCC’den onay istemişti. SpaceX, Starlink uydularının internet erişimi olmayan ya da kısıtlı olan bölgelerde stabil, süratli internet hizmeti verebilmek için bu başvuruyu yaptığını bildirdi. FCC, ilgili onay buyruğunda ise SpaceX’e yalnızca 7.500’e kadar uydu fırlatma müsaadesi verdi. Verilen bu hudut yörünge enkazı ve uzay güvenliği ile ilgili kaygıları gidermek hedefiyle getirildi. Ancak bu kararın kapsamının genişlemesi, Starlink uydularının başarısına ve tesirine bağlı.

Yörüngedeki Starlink sayısı 10.000’i geçecek

Öte yandan SpaceX, bu yıl içinde 49 adet Starlink uydu misyonu gerçekleştirdi ve her misyonda 53 adet uyduyu yörüngeye yerleştirdi. Yıl bitmeden toplamda 53 fırlatma misyonunun gerçekleştirilmesi planlanıyor. Halihazırda Dünya’nın alçak yörüngesinde 3.500’den fazla Starlink uydusu bulunuyor. Hasebiyle bu onay sayesinde SpaceX, yörüngeye yaklaşık 12.000 adet uydu yerleştirmiş olacak. Yeni Starlink internet almak isteyen kullanıcılar 599 dolarlık terminal ve aylık 110 dolar abonelik alması gerekiyor.

You may also like

Leave a Comment