Değerli tedarikçilerden Pegatron, Çin’i terk ediyor

by Aybike Güzel
0 comment

ABD-Çin ortasındaki ticaret savaşında son devirde tüm gündem Huawei etrafına odaklanmışken üretim tarafında da önemli gelişmeler var. Teknoloji devlerine tedarik yapan firmalar üretimi Çin’den kaydırıyor.

Devir değişiyor

Yerel kaynaklardan gelen bilgilere nazaran Apple’ın büyük tedarikçilerinden Pegatron üretim çizgisinin büyük kısmını Çin’den taşımak için düğmeye bastı. Endonezya’da 300 milyon dolarlık yatırım yapan Pegatron, PT Sat Nusapersada tedarikçi firması ile ortak üretim yapacak.

Ülkede işçiliğin epeyce ucuz olduğu ve Çin’e nazaran kıymetli avantajlar sağladığı biliniyor. Pegatron da bu nedenle Endonezya tercihi yaptı. Firma ülkede MacBook ve iPad üretimi yapacak. Üretimin en erken gelecek ay başlayacağı tabir ediliyor.

Diğer taraftan iPhone üreticisi Foxconn da emsal bir hazırlık içerisinde. Firma yıl sonuna kadar Hindistan’da iPhone üretimine başlamayı planlıyor. Olağanda Hindistan’da iPhone SE üretimi yapılıyordu lakin kapsam genişleyecek.

Yaşanan gelişmelerin tüketiciye nasıl yansıyacağı merak konusu. Çin’deki personellik maliyetlerinden daha yüksek bir maliyet elde edilmesi durumunda Apple eserlerinde bir ölçü fiyat artışı kaçınılmaz. Yalnızca Apple değil Çin’de üretim yaptıran pek çok firma için birebir durum kelam konusu.

 

You may also like

Leave a Comment