Çin’de 600km/sa sürat yapan prototip maglev treni tanıtıldı

by Aybike Güzel
0 comment
Çin’in önder tren üreticisi prototip maglev (manyetik levitasyon) trenini tanıttı. Tren, saatte 600 kilometre süratle yolcuları taşıyacak. CNN raporuna nazaran devlet firması CRRC tarafından geliştirilen tren, test kademesine girdi. Seri üretim ise rapora nazaran 2021 yılında başlayacak.
CRRC şef mühendislerinden Ding Sansan’a nazaran Pekin ve Şangay ortasında yolcuları üç buçuk saatte taşıyacak tren, uçaktan bir saat daha çabuk gidecek. Bu açıklama aslına bakarsanız gerçeklerle biraz çakışıyor zira Boeing 737 üzere uçakların tipik seyahat suratları saatte 880 ile 938 kilometre ortasında.
Tren bu sav edilen suratlara isminden da çıkarılacağı üzere manyetik levitasyon sayesinde ulaşıyor. Standart trenler üzere raylarla temas eden kesimi olmayan bu trenler, mıknatıslar sayesinde aslında bir nevi havada asılı kalıp, hiçbir tabana temas etmeden hareket ediyor. Dünya üzerinde kullanımda olan en süratli maglev çizgisine sahip olan Çin, bu 30km uzunluğundaki sınır üzerinde 431km/sa süratle Şangay’ın havalimanını kent merkezine bağlıyor.

CRRC’nin birinci olarak 2015 yılında üzerinde çalıştığını duyurduğu treni, bu türlü suratlara ulaşabilen birinci tren değil. Tekrar 2015 yılında Japonya’da kırılan sürat rekoru, 603km/sa ile yeniden bir maglev trene ilişkin. Bu teknolojiye sahip bir çizginin daha inşaatını yapan ülke, maglev ile Tokyo ve Nagoya kentlerini birbirine bağlayacak. Bu çizgi 505km/sa suratında hareket edecek ve 2027 yılında açılması bekleniyor.

You may also like

Leave a Comment