Çekmeceli Kalıp Rafı Hangi Sektörlerde Kullanılır?

by Aybike Güzel
0 comment

Ürünlerin muhafaza edilmesi, maliyetlerin azaltılması ve verimliliğin arttırılması için büyük önem taşıyan depo rafları, depolama için özel olarak üretilmiş raf sistemleridir. Depolama sistemleri sayesinde küçük olan mevcut alanın maksimum verimde kullanılmasını sağlanmaktadır.

Depo raf sistemleri genelde lojistik firmalar, toptan veya perakende ürün sunan firmalar tarafından tercih edilmekte olup şirketlerin verimliliğini arttırmaktadır. Kullanım türüne, ihtiyaca ve kurulacak alana göre farklılık gösteren depo raf sistemleri, malzemelerin düzenli bir şekilde yerleştirilmesini, çevresel tehlikelerden korunmasını ve malzemelere kolayca ulaşılmasını sağlamaktadır.

Kalıphanelerde üretilen araç raf sistemleri sırt sırta, mekik, mezanin, konsol kollu, kayar, çift derinlikli, giydirme cepheli, dar koridor, içine girilebilir, hareketli, askılık ve katlı şekillerinde farklılık göstermektedir. Firmalar ise oldukça uzun ömürlü ve dayanıklı olan bu depolama raflarını Kalıphane raf sistemi de ürettirebilirler.

Depolarda Kullanılan Raf Çeşitleri Nelerdir?

İşletmelerin ihtiyaçları doğrultusunda ortaya çıkan raf sistemleri, firmaların stok ve ürün istifleme ihtiyaçlarını karşılamaktadır. Bu raf sistemleri ise pratik ve maksimum fayda sağlayarak firmaların işlemlerini kolaylaştırmaktadır.

Depolama alanlarında ki kullanılan raf sistemleri ise değişiklik göstermektedir ve işletmeler bu raf sistemlerinden kendi ihtiyaçları doğrultusunda seçim yapmaları gerekmektedir. Peki bu raf çeşitleri nelerdir?

  • Palet Raflar: İşletmelerin tercih edebileceği depo raf sistemlerinden olan palet raflar, genel olarak ağır sanayi ve yedek parça gibi büyük çaplı ürünlerin stoklanması için kullanılmaktadır. Palet rafların kullanıcılarına sunduğu avantajlardan bir tanesi de yükleme ve indirme işlemlerinde iş zaman tasarrufu sağlamasıdır.
  • Koli ve Kutu Elleçleme Rafları: Kategorize edilebilir ürünlerin kolilerle taşınmasında, stoklanmasında ve düzenlenmesinde kullanılan bir depo raf sistemidir. Özellikle hızlı bir sirkülasyona sahip depolar tarafından tercih edilmektedir.
  • Konsol Kollu Raflar: Boru, kereste, hammadde gibi tek parça ve uzun ebatlardaki ürünlerin depolanması ve stoklanması için kullanılmaktadır. Konsol kollu raf sistemleri sayesinde uzun ve tek parça olan bu malzemelerin depolanması ve stoklanması sorunsuz bir şekilde gerçekleşir.
  • Kalıp Rafları: Ağır sanayi ve otomotiv alanında kullanılan tek parça ve ağır yüklerin depolanmasında ve stoklanmasında kullanılmaktadır.
  • Asmakat Raf: Bu raf modeli, kullanılan alanda ikinci bir kat oluşturmak için kullanılır. Bu sayede minimum alanda maksimum fayda sağlanır.
  • Kayar Raf: Ağır tarzdaki yüklerin iş gücüne gerek kalmadan taşınmasına yaramaktadır.
  • Sırt Sırta Raf Sistemleri: Arkalı önlü şeklinde uygulamaya sahip olan raf sistemleridir. Bu sayede firmalara iki kat depolama performansı sağlar.

Çekmeceli Kalıp Rafı Nedir, Hangi Sektörlerde Kullanılır?

Kalıp rafı olarak adlandırılan çekmeceli raflar, kalıp ürünlerinin depolanmasında kullanılır. Çekmeceli kalıp rafları, özellikle ağır sanayi ve otomotiv alanlarında kullanılmaktadır. Bu sayede ağır parçaların taşınması ve depolanması kolaylaşmaktadır. Çekmeceli kalıp rafları sayesinde motor, enjeksiyon kalıpları, hammadde ve yuvarlak takımlar gibi ürünlerin stoklanması ve taşınması kolaylaşmaktadır.

You may also like

Leave a Comment