Capcom, Street Fighter 6’ya Denuvo müdafaası ekledi: Oyunseverler kızgın

by Aybike Güzel
0 comment
Japon oyun şirketi Capcom, Steam dijital mağazasındaki resmi Street Fighter 6 dövüş oyunu sayfasını, oyunun tartışmalı Denuvo korsan aykırısı kopya müdafaa sisteminden bahsederek güncelledi.

Street Fighter 6’nın resmi çıkışının 2 Haziran 2023‘te yapılacak olması, şirketin oyunculara lansmandan yalnızca 3 gün evvel oyuna DRM (Digital Rights Management) ekleme planlarını bildirdiği manasına geliyor. Bu gelişme ise oyunun Steam topluluğunda bir olumsuzluk dalgasına neden oldu. Oyuncular Capcom’u onlara saygısızlık etmekle suçluyor ve ön siparişleri iptal edeceklerini berlitiyorlar.

Oyunculara nazaran DRM, performansı olumsuz etkiliyor

Denuvo gibi DRM teknolojileri son derece tartışmalı. Birtakım oyuncular, DRM’nin oyun performansını etkileyebileceğini, yetkisiz kopyalama tedbirlerinin oyun tecrübesini olumsuz etkileyebileceğini ve kullanıcıların oyunu yasal olarak satın aldıklarında bile rahatsızlık yaşayabileceğini öne sürüyorlar.

Tüm bunlara paralel olarak Capcom, eski projelerinden Denuvo’yu nizamlı olarak kaldıran birkaç yayıncıdan biri. Örneğin, yaklaşık bir ay evvel yayıncı Resident Evil Village‘dan DRM’yi kaldırmıştı. Şirketin Street Fighter 6 için bu kararından vazgeçip vazgeçmeyeceği ise şimdilik bilinmiyor.

You may also like

Leave a Comment