Buldukları açıkları HackerOne’a ileten altı hacker, milyoner oldu

by Aybike Güzel
0 comment

 

 

HackerOne; hackerlar ile kurum ve şirketleri birebir platformda buluşturan, hackerların bulmuş olduğu güvenlik açıklarını ilgili yerlere bu platform üzerinden sunduğu ve bulunan açığın ehemmiyetine nazaran kendilerine para ödendiği bir teşebbüs.

450 binden fazla üyesi bulunan platform, geçtiğimiz gün paylaştığı bir tweet’te altı HackerOne üyesinin yararlarının 1 milyon dolar hududunu geçtiğini duyurdu. HackerOne’a nazaran kelam konusu şahıslar toplamda 5 bine yakın açık bularak şirket ve kurum güvenliklerine kıymetli katkılar sağlamış.

19 yaşındaki Arjantinli Santiago Lopez’in Mart ayında milyon dolar barajını geçmesiyle başlayan seriye takip eden süreçte; İngiltere’den Mark Litchfield (@mlitchfield), İsveç’ten Frans Rosen (@fransrosen), Avustralya’dan Nathaniel Wakelam (@nnwakelam), Honk Kong’dan Ron Chan ve ABD’den Tommy DeVoss (@dawgyg) katılmış.

HackerOne’ın paylaştığı bilgilerde, 19 yaşındaki Santiago’nun Verizon, Twitter ve WordPress üzere şirketlere ilişkin yaklaşık 2.000 güvenlik açığını bulduğu tabir ediliyor.

Milyon dolar kazananlar listesine ikinci sıradan giren Mark Litchfield bu mevzuda yaptığı açıklamada, “Bir dizüstü bilgisayara sahip meraklı biri iseniz bir şeyleri hackleyerek kendinize birçok kapı aralayabilirsiniz” sözlerini kullanmış.

 

You may also like

Leave a Comment