BTK’dan DJI Phantom 3’e para cezası!

by Aybike Güzel
0 comment

Bilgi Teknolojileri ve Bağlantı Kurumu (BTK), DJI’ın ülkemizdeki distribütörü şirketine idari para cezası kesti. Kelam konusu ceza, DJI Phantom 3 modelinin Türkiye’deki telsiz yönetmeliklerine uygun olmadığı gerekçesiyle kesildi.

DJI marka eserlerin üreticisi olan Ervin Coşkun Refleks İthalat ve İhracat Spor Materyali Toptan Tic. isimli şirkete 11 bin 13 TL idari para cezası uygulanmasına karar verildi.

Cezanın sebebi 

Kararın açıklamasında DJI Phantom 3 W323B isimli modelin, Telsiz ve Telekomünikasyon Terminal Ekipmanları yönetmeliğinin şu unsuruna uymadığı belirtiliyor:

“Telsiz ekipmanları, enterferansa sebep olmamak için, karasal ve uzaysal telsiz haberleşmesine tahsis edilen frekans spektrumu ve yörüngenin aktif olarak kullanabilmesini temin edecek formda üretilmeli ve hizmete sunulmalıdır.”

Ervin Coşkun Refleks, DJI’ın ülkemizdeki tek yetkili satıcısı ve teknik servisi olan Providyo’yu bünyesinde barındırıyor. Providyo’nun web sitesinde baktığımızda DJI Phantom 3 modellerinin satıştan kalktığını görüyoruz.

You may also like

Leave a Comment