British Airways kullanıcı datalarını çaldırdığı için 230 milyon dolar ödeyecek

by Aybike Güzel
0 comment

Geçtiğimiz yıl dünyanın kıymetli havayollarından British Airways, yolcularına ilişkin çok kritik bilgileri çaldırması ile gündeme gelmişti. Yapılan soruşturma sonrasında havayolu şirketi ağır bir tazminat cezasına çarptırıldı.

En ağırı oldu

Bundan tam 1 yıl evvel Haziran 2018 tarihinde hackerlar British Airways şirketinin resmi alan ismini yönlendirmeyi başardı. Geçersiz bir BA web sitesi oluşturan hackerlar gelen trafiği ele geçirdi. Yaklaşık 500 bin müşterinin isimleri, adresleri, kredi kartı dataları, seyahat bilgileri üzere pek çok hassas bilgi de ortaya çıkmış oldu. Şirket hack olayını Eylül ayında kamuoyu ile paylaştı.

Yapılan şikayetler sonrasında Birleşik Krallık Bilgi Ofisi şirket hakkında soruşturma başlatmıştı. Soruşturma sona erdi ve şirkete yıllık gelirinin yüzde 1.5’i yani 230 milyon dolarlık tazminat cezasına hükmedildi. Ofis şefi Elizabeth Denham, kanunlarda bilgilerin korunması ile ilgili kesin kararlar olduğunu ve şirketin bu kararları ihlal ettiğini belirtti.

British Airways işvereni Alex Cruz ise verilen cezanın son derece adaletsiz olduğunu ve atakların şirket içerisinden kaynaklanmadığını söz etti. Çatı firma International Airlines Group cezaya itiraz edeceklerini belirtti. Verilen ceza şahsî dataları müdafaa kanunu yürürlüğe girdiğinden bu yana en yüksek sayı oldu.

 

You may also like

Leave a Comment