Bosch, otonom uçan taksilerin gelişini otomotiv sensörleriyle hızlandıracak

by Aybike Güzel
0 comment
Uçan taksiler için Boeing’ten Uber’e onlarca firma çalışmaya devam ediyor lakin Bosch, bu araçlarda kullanılacak sensörleri daha erişilebilir hâle getirmek istiyor. Firmanın açıklamasına nazaran standart havacılık teknolojisi çok değerli ve otonom araçlarda kullanmak için çok büyük. Buna yönelik yeni bir tak-çalıştır sensör kutusu tanıtan Bosch, otomotiv alanındaki bilgileriyle teknolojisini birleştirip uçuş için kullanıyor.
Kutusunu üniversal bir denetim ünitesi olarak isimlendiren Bosch, aygıtın içerisine düzinelerce mikro elektro-mekanik sistem sensörleri (MEMS) yerleştirmiş durumda. Kutudaki ivmeölçerler aracın hareketini ölçerken savrulma oranı sensörü, kanatların angle of attack, yani saldırma açısı pahasını ölçecek. Manyetik alan sensörleri yönelimi gösterirken basınç sensörleri sayesinde ise aracın irtifası ve suratı hesaplanacak.

Bosch’un açıklamasına nazaran kendi tahlilleri, şuan havacılık sanayisi tarafından sunulan sensörlerin çok daha aşağısında fiyatlara satılacak. Firma eserle ilgili olarak fiyat ya da taksi partnerlerinin ismini vermedi.

You may also like

Leave a Comment