öğrenciler için seyahat sigortası

Bir çalışma gezisine çıkmadan önce dikkat edilmesi gerekenler

by Aybike Güzel
0 comment

İster bir sömestr, ister bir yıl boyunca yurt dışında bir üniversite değişimine gitmek oldukça stresli bir sınav olabilir. Her şeyden önce, kendinizi ailenizden, arkadaşlarınızdan (onlarla ayrılma şansınız olduğu zamanlar hariç!) ve genel olarak sevdiklerinizden uzak bir yere gitmeye duygusal olarak hazırlamanız gerekecek. İkinci adımda, vize, yeni üniversitenizdeki eğitim ve idari kayıtlar ve hatta sigortalar arasında idari formaliteler birikebilir. Bu makale, sizi bekleyen bu harika deneyim hakkında biraz daha net görmenize ve stres atmanıza yardımcı olacak.

Öğrenci vizesi anlamına gelen bir çalışma gezisi

Gideceğiniz ülkeye bağlı olarak, öğrenci vizenizi alabilmek için gerekli kriterleri yerine getirmek için farklı belgelere ihtiyacınız olacaktır. Çoğu elçilik sizden aşağıdaki belgeleri isteyecektir: geçerli bir pasaport, genellikle dönüş tarihinizden sonra altı aydan daha kısa sürede sona ermemelidir, gidiş-dönüş uçak bileti (veya bazı ülkelerde en az tek yön uçak bileti) a Değişim üniversitenizden, bölgede gelecekteki varlığınızı doğrulayan kabul mektubu, yurtdışına gitmek için gerekli fonların kanıtı (ebeveynleriniz kefil olabilir ve eşikler ziyaret edeceğiniz ülkeye göre değişir) ve ayrıca sağlık sigortası kanıtı. Bazı ülkelerde tüberküloz olup olmadığınızı kontrol etmek için göğüs röntgeni de istenir. Çoğu zaman, tüm bu belgelere, bilgilerinizi, seyahatinizin nedenlerini ve kalış sürenizi doldurmanız gereken bir form eşlik eder. Daha ayrıntılı bilgi için ev sahibi ülkenizin büyükelçiliği ile iletişime geçmekten veya doğrudan oraya gitmekten çekinmeyin.

Sağlık sigortası, hatırlanması gereken önemli bir unsur

Çoğu zaman, bir yurtdışı eğitim gezisine hazırlanırken tıbbi sorunlar gözden kaçabilir. Öncelikle şunu bilmelisiniz ki, Fransa’da bir öğrenci olarak, idari kayıtlarınız sırasında yılın başında seçeceğiniz öğrenci sosyal güvenliğine hak kazanırsınız. Bu öğrenci sosyal güvenliği, tıbbi bakım kapsamını tamamlayan karşılıklı sigorta ile birleştirilir. Bu müşterek bireysel veya ailevi olabilir (belirli bir yaşa kadar ve öğrenci olarak anne ve babanızın müştereklerine kayıt olma hakkınız vardır) ve bunu alabilmek için aylık bir ödeme gereklidir. Yurt dışına gidiyorsanız, ayrılacağınızı öğrenci sosyal güvenliğinize ve sağlık sigortanıza bildirmeniz önemlidir. Kendilerine haber verdikten sonra, örneğin Allianz Travel’dan “genç yurt dışı sigortası” gibi bir sağlık sorunu yaşamanız durumunda sizi kapsayacak ve gerekirse ülkesine geri gönderilmenizi sağlayacak sigortaları seçebilirsiniz. Yurtdışında bir eğitim gezisi sırasında sigortalı olmak çok önemlidir, çünkü size bir şey olursa, maliyetler çok yüksek olabilir.

Eşit derecede önemli bir üniversite kaydı

Ev sahibi üniversitenize kabul edildikten sonra, idari kayıt ve eğitim kaydı için hazırlanmanız gerekecektir. İdari kayıtlar seyahatinizden önce veya varışınızdan sonra yapılabilir. Genel olarak, kendi üniversitenizle bir üniversite değişimi ise, ikincisi kayıt ücretlerini karşılayacaktır. Eğitim kayıtları, kurslarınızı ve programlarınızı seçmenize izin verecektir. Kendinizi düzgün bir şekilde organize etmeyi başarırsanız, uzun hafta sonları için bir öğleden sonrayı, hatta bir günü boş tutabilir ve birkaç günlüğüne seyahate çıkmanıza izin verebilirsiniz. Eğitim kayıt işlemleri üniversiteye göre büyük farklılıklar göstermektedir ve bazıları online olarak yapılırken bazıları hala fiziki olarak yapılmaktadır ve derslerinizi seçmek için üniversiteye gitmeniz gerekebilir. Derslerin listesini ve programlarını önceden almak için üniversitenizin eğitim kayıt departmanı ile iletişime geçmekten çekinmeyin.

Yurt dışında öğrenci olarak çalışmak

seyahat ve çalışma

Bazı öğrenci vizeleri size sınıf dışında bir öğrenci işi bulma imkanı verir. Bu, bulunduğunuz ülkenin dilini daha iyi anlamanız için çok yararlı bir yol olabilir. Ancak, çeşitli yönler hakkında bilgi edinmeniz gerekecektir. İlk olarak, haftada veya ayda kaç saat çalışma talebinde bulunabileceğinizi öğrenin. Genel olarak, yaklaşık yirmi saat, öğrenci vizesi ile maksimum süreyi temsil eder. Ardından, yerel sözleşmeler hakkında bilgi edinin. Stajdan daha mı avantajlılar? Aksi takdirde, üniversitenizden bilgi alabilirsiniz, bu da size stajınızı yapacak kuruluş tarafından imzalanacak bir staj sözleşmesi düzenleyebilir. Ancak dikkatli olun, çünkü bazı ülkelerde stajlara ücret ödenmez. Deneyimin buna değip değmediğini ve ödenecek bir öğrenci işi yapmayı tercih etmediğini görmek sana kalmış.

Yurtdışında okumak için burslar ve finansman

Yurtdışına gidişiniz için mali sorunlar sizi endişelendiriyorsa, Fransız hükümetinden veya bölgenizden ve/veya departmanınızdan yurtdışında eğitim almanıza yardımcı olacak burs ve yardım alma hakkınız olduğunu bilin. yabancı daha sakin. Fransız üniversitenizle değişim yoluyla giderseniz, kaldığınız süre boyunca hala öğrencilerinden biri olarak kabul edilirsiniz ve bursunuz varsa, yine de CROUS bursuna başvurabilirsiniz. Burs sahibi değilseniz, CROUS simülatörünü denemekten çekinmeyin, çünkü CROUS simülatörü, yurt dışına giden ve normalde erişimi olmayanlar için sıfır burs düzeyi sağlar. Fransa’da. Ek olarak, bölgeler genellikle uluslararası hareketlilik için yardım kurar ve biraz daha fazla bilgi edinmek için web sitelerine gitmeniz yeterlidir. Bazıları (özellikle özel kuruluşlar) yurt dışı eğitim gezinizin bir kısmını ve özellikle uçak biletini finanse etmenize yardımcı olabileceğinden, kuruluşunuza da danışın. Son olarak, Pierre Ledoux Vakfı gibi bazı vakıflar gençlerin eğitimleri için seyahat etmelerine yardımcı oluyor. Biraz araştırma, bu temeller hakkında biraz daha bilgi sahibi olmanızı sağlayacaktır!

Artık tüm bu unsurlara sahip olduğunuza göre, yolculuğunuza gönül rahatlığıyla hazırlanabilirsiniz. İyi hazırlanmış bir yapılacaklar listesi ile önemli hiçbir şeyi unutmazsınız ve sizi bekleyen maceraların hayalini kurmanıza izin verebilirsiniz…

You may also like

Leave a Comment