Bakanlık uyardı: “WhatsApp yerine yerlisini kullanmalıyız”

by Aybike Güzel
0 comment

WhatsApp, geçtiğimiz günlerde kıymetli bir güvenlik açığı tespit etti. NSO Group isimli şirket, WhatsApp üzerinden casusluk yazılımını yaymayı ve casusluk yapmayı başardı. Casus yazılımın, herkese bulaşabileceği söz ediliyor.

WhatsApp bir güncelleme yayınladı ve casus yazılımın yayılmasını sağlayan açığı onardı. Tüm kullanıcıların uygulamayı güncellemesini talep etti. Hackerlar, WhatsApp’ın sesli davet özelliği üzerinden yayılıyor. Gaye aldığı kişi aradıklarında karşı taraf telefonu açmasa bile gözetleme yazılımını yüklemeyi başarıyor.

 

Bakan Yardımcısı: “Bip ve Laff üzere yerli uygulamalara değer verilmeli”

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, WhatsApp yetkililerine güvenlik açığı hakkında ihtarda bulunduklarını belirtti. Türkiye’de bu güvenlik açığına yakalanması olası kullanıcıların, alması gereken önlemler hakkında bilgilendirilmesi talep edildi.

Sayan, yurt dışı kaynaklı güvenlik zafiyetleri nedeniyle WhatsApp vb. yabancı iletileşme uygulamaları uygulamaları yerine Bip, Laff üzere yerli uygulamaların tercih edilmesi gerektiğini söz etti.

You may also like

Leave a Comment