Ayanoğlu Mandıra’nın Tuzlu Tereyağı İncelemesi

by Aybike Güzel
0 comment

Hayvancılığın başlamasıyla ortaya çıkan tereyağı yapımı çok eski zamanlardan günümüze kadar gelen bir gelenektir. Hayvansal bir yağ olan tuzlu tereyağı başlangıçta yayık tipi geleneksel yöntemlerle yapılırken günümüzde mandıralarda bu yöntemin geliştirilmiş şekliyle tuzlu tereyağı imalatı devam etmektedir. Ayanoğlu Mandıra’da da geleneksel yöntemler gözetilerek siz müşterilerimize tereyağlarımızı sunulmaktadır.

Ayanoğlu Mandıra’nın Tuzlu Tereyağının Tuzsuz Tereyağından Farkı Nedir?

İnek ve koyun sütünden yapılan tereyağı iki çeşit olarak müşterilerimize sunulur. Tuzlu ve tuzsuz olmak üzere iki tür olan tereyağının yapımında süt güzel bir şekilde kaynatılır. Daha sonra üzerindeki kaymak bazı işlemlerden geçirilerek tereyağı elde edilir. Tuzlu tereyağının üretiminde ise tuzsuzdan farklı olarak daha uzun süre dayanması için mayalanma aşamasında ya da daha sonraki bir aşamada içine tuz eklenir.

Tuzsuz tereyağının rengi daha açıktır ve kahvaltılarda kızarmış ekmekle tüketildiğinde damakları şenlendirir. Çok uzun süre muhafaza edilemez, olması gerekenden fazla bekletilirse tadı değişebilir. Rengi tuzsuz tereyağına göre daha koyu olan tuzlu tereyağı ise içinde bulunan tuz sebebiyle daha uzun ömürlü olur. Gerekli muhafaza şartları sağlandığında bir yıla kadar tuzlu tereyağının tüketimine devam edilebilir.

Tuzlu Tereyağının Faydaları Nelerdir?

Son dönemlerde kıymeti daha da anlaşılan tuzlu tereyağı tam bir şifa kaynağıdır ve saymakla bitmeyen çokça faydası vardır. İşte onlardan bazıları şu şekildedir:

  • Yeterli miktarda kalsiyum, fosfor ve çeşitli vitaminler içerir.
  • Sindirimi kolaydır.
  • Omega 3 bakımından zengin bir içeriğe sahiptir.
  • Kolesterolü düzenler, yüksek kolesterolü düşürür.
  • Magnezyum, çinko gibi içeriklere sahiptir.

Ayanoğlu Mandıra’nın Tuzlu Tereyağı Nasıl Tüketilmelidir?

Tereyağının tuzlu olanı daha çok evlerde yemeklik olarak kullanılır. Yemeklere atılan tuz oranı da gözetilerek kullanıldığında ana yemeklere, pilavlara tüketen kişiyi mutlu edecek güzel bir tat ve kıvam verir. Özellikle kebap, lahmacun gibi türlerin servis edildiği restaurantlarda yemeklerden önce de tuzlu tereyağı kullanımı tercih edilir.

Her ne kadar kahvaltılarda tuzsuz tereyağı ilk tercih olarak kabul edilse de tuzlu tereyağına da kahvaltılarda şans verilmesi tavsiye edilir. Özellikle şekersiz reçel ve Artvin kestane balı ile tatmanızı öneririz. Kahvaltılarda kızartılmış ekmeğin üstüne sürülen tuzlu tereyağı ve üzerine kondurulan şekersiz doğal reçelin görüntüsü bile ağızları sulandırır.

Peki tuzlu tereyağı reçelle olur da balla olmaz mı? Tabii ki olur. Tuzlu tereyağının tuzu hissettiren tadı ile Artvin kestane balının verdiği tatlı tat ağızlara bayram ettirecek niteliktedir. Tatlı ile tuzluyu karıştırıp tüketmeyi seven müşterilerimizin seveceği bir tat olacağına eminiz.

Uzun yıllardır hizmet veren Ayanoğlu Mandıra’nın beş şubesinden birine uğrayarak ya da internet sitesini ziyaret ederek tuzsuz tereyağına, şekersiz reçele, Artvin kestane balına ve adı burada sayılmayan pek çok kahvaltılık çeşitlerine ulaşabilirsiniz. Hepinizi bekleriz, afiyet bal şeker olsun…

You may also like

Leave a Comment