ASUS’tan tablet pazarına veda

by Aybike Güzel
0 comment

Bir vakitler tanınan olan Android tablet pazarında işler pek güzel gitmiyor. Hakimiyeti uygundan düzgüne Apple’ın iPad’lerine kaptıran pazara, bir oyuncu daha veda etmeye hazırlanıyor. Bir periyot bütçe dostu sayılabilecek tabletler üretmesiyle tanınan donanım devi ASUS, artık tablet üretmeyeceğini duyurdu.

Ürettiği son tablet modeli olan ve stokları tükenen ZenPad 8’den sonra öbür model çıkarmayacak olan firma, bunun yerine ZenFone serisi telefonlara ve ROG e-spor pazarına odaklanacak. Bu kapsamda yakın bir gelecekte ROG Phone’un ikinci kuşağının ve ZenFone 6z’nin tanıtılabileceği tabir ediliyor.

Büyük ekranlı telefonların yaygınlaşmasıyla popülaritesini git gide kaybeden tablet pazarında halihazırda satılan modeller daha çok düşük donanımlı olarak fiyat odaklı pazarlara nazaran hazırlanıyor. Uygulamaların da ekseriyetle büyük ekranlara nazaran optimize edilmediği eserler bu kapsamda iPad’lerin çok çok gerisinde kalıyor.

Meydan Apple’a kaldı

Xiaomi üzere fiyat performans odaklı tablet üretmeye devam eden firmalar varlığını korusa da ASUS üzere marka görünürlüğü yüksek olan bir firmanın pazardan çekilmesi Apple’ın hâkim durumunu daha da güçlendirecekmiş üzere gözüküyor. Android tarafında ASUS’un yerini doldurmaya istekli firma çıkar mı bilinmez lakin Cupertino merkezli teknoloji devi, tablet pazarına hakim olmaya devam edecek üzere duruyor.

 

You may also like

Leave a Comment