Art kapı savları ile gündeme gelen Üstün Micro, üretimi Çin’den kaydırıyor

by Aybike Güzel
0 comment

Geçtiğimiz Ekim ayında dünyanın en büyük üçüncü sunucu tedarikçisi Muhteşem Micro’nun anakartlarında arka kapı olduğu savları gündemi karıştırmıştı. Çin’de üretilen versiyonlarda kapalı çip olduğu savı sonrasında Apple üzere devler tarafından yapılan araştırmalar sonuç vermedi lakin Harika Micro önlemi elden bırakmıyor.

Tedbir alıyor

Apple ile Amazon üzere pek çok teknoloji devine ve CIA üzere kurumlara tedarik yapan Üstün Micro kapalı çip savları sonrasında güç durumda kalmış lakin elle tutulur ispatlar bulunamayınca mevzu biraz argüman düzeyinde kalmıştı. Tekrar de iddialar Muhteşem Micro müşterilerini huzursuz etmeye yetti.

Son devirde ABD-Çin ortasındaki ticaret tansiyonunu de hesaba katan Üstün Micro, muhtemel bir yasaklamadan kaçınmak için anakart üretimini Çin dışına taşıma kararı aldı. Firmanın tedarikçilerine bu kararı bildirdiği ve gerekli süreçleri başlatmalarını istediği söz ediliyor.

Super Micro üretimi kaydırmanın yanı sıra Tayvan’da yeni bir fabrikayı da devreye sokmuştu. Böylelikle firmanın Çin’e olan bağlılığının da azalacağı tabir ediliyor. Öteki taraftan tezlerin bu yıl Muhteşem Micro’ya müşteri kaybettireceği ve pazarda dördüncü sıraya kadar gerileyeceği de gelen bilgiler ortasında.

 

You may also like

Leave a Comment