Android telefonlarda internet paylaşımı nasıl yapılır?

by Aybike Güzel
0 comment

Google tarafından sunulmuş olan Android işletim sistemi, Java uygulama dili ile programlanmış olan birçok farklı uygulama içerir. Linux çekirdek yapısına inşa edilmiş olan Android işletim sistemine sahip olan cihazlar da oldukça fazladır. Oldukça geniş bir kullanıcı kitlesine hitap eden Android cihazlarda birçok farklı özellik bulunur. Bu özelliklerden biri de ‘’internet paylaşımı’’dır.

İnternet paylaşımı imkanı ile Android cihazınızda yer alan interneti diğer cihazlarla paylaşabilirsiniz. İnternetinizi diğer cihazlarla paylaşırken telefonunuzda işlem yapmaya da devam edebilirsiniz. Android internet paylaşma işlemi, özellikle dışarıdaki internet bağlantılarını güvenli bulmayan ve acil olarak internete bağlanma ihtiyacı duyan kullanıcılar için oldukça idealdir. Aynı zamanda kablosuz ağ bulunmayan ortamlarda da bu özellikten sıklıkla faydalanılır.

Başka cihazların kullanımı için paylaştırılabilen internet bağlantısına Tether ya da HotSpot adı verilir. Tether ya da HotSpot olarak nitelendirilen internet paylaşımı, Android cihazlarda da oldukça kolay bir şekilde gerçekleştirilebilir. Birtakım adımları izleyerek gerçekleştirebileceğiniz bu işlem, günlük hayatınızda da size oldukça kolaylık sağlayacaktır.

Android Telefonlarda İnternet Paylaşımı Nasıl Yapılır?

Android telefonunuzda internet paylaşımı yapmak için;

 • Öncelikle telefonunuzun Ayarlar menüsünü girmeniz gereklidir.
 • Ardından Ayarlar menüsünde yer alan Ağ ve İnternet bölümüne girmelisiniz.
 • Bu noktada Ağ ve İnternet menüsünde yer alan HotSpot ya da Tethering seçeneğine dokunmalısınız.
 • Bu işlemi gerçekleştirdikten sonra internet paylaştırma ayarları ile karşılaşırsınız.
 • İnternet paylaştırma ayarları oldukça çeşitlidir. İnternet paylaştırma ayarlarından biri, USB Tethering yöntemidir.
 • USB Tethering yönteminden faydalanarak internetinizi kablolu bir şekilde paylaştırabilirsiniz. Bu yöntemden faydalanmanız için Android cihazınızın USB kablosu vasıtasıyla bilgisayara bağlı olması önemlidir.
 • Bir diğer yöntem ise taşınabilir kablosuz HotSpot yöntemidir. Bu yöntemden faydalanarak internetinizi diğer cihazlarla kablosuz bir şekilde paylaşabilirsiniz.
 • Kablosuz HotSpot kurulumu yaparken kablosuz ağınıza isim ve parola verebilirsiniz. Aynı zamanda frekans bandını da aktive edebilirsiniz.
 • Android cihazınızdan internet paylaşımı yapmak için kullanabileceğiniz bir diğer yöntem ise Bluetooth Tethering yöntemidir.
 • Bu yöntem sayesinde internetinizi Bluetooth teknolojisinden faydalanarak diğer cihazlarla paylaşabilirsiniz.

Android Telefonlarda İnternet Paylaşımı Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

Android telefon internet paylaşımı yaparken bazı unsurlara dikkat etmeniz önemlidir. Siz de bu unsurlara dikkat ederek internet paylaşımı işleminin güvenli bir şekilde gerçekleştirilmesini sağlayabilirsiniz. Android telefon internet paylaşımı yapmadan önce dikkat etmeniz gereken en önemli unsurlardan biri, diğer işlemlere göre pilinizin biraz daha hızlı bitmesine sebep olabilir. Bu noktada önemli işlerinizin aksamaması ve telefonunuzun aniden kapanması gibi sorunlar yaşamamak için pilinizi %100 olarak doldurmalı ya da elektrik gücüne yakın bir ortamda bulunmalısınız. Dolayısıyla Android cihazınıza ait olan şarj cihazınızı da yanınızda bulundurmanız önem arz eder.

Android telefon internet paylaşımı işlemini gerçekleştirmeden önce internetinize belirli ve kolay bir şekilde tahmin edilemeyecek olan bir parola atamalısınız. Parolasız bir şekilde internet paylaşımı yaptığınızda istenmeyen durumlarla karşılaşabilirsiniz. İnternetinize farklı cihazlar bağlanabilir ve bu şekilde internetiniz hızlı bir şekilde bitebilir. Aynı zamanda güvenlik açısından da bu husus oldukça önemlidir. Görüldüğü üzere internet paylaşımı yaparken dikkat edilmesi gereken birkaç detay mevcuttur. Siz de bu detayları göz önünde bulundurarak Android cihazlarda yer alan internet paylaşma özelliğinden verimli bir şekilde faydalanabilir, herhangi bir kesinti ile karşılaşmadan günlük işlerinizi halletmenin keyfini çıkarabilirsiniz. Kablosuz ağ bulunmayan ya da zayıf ağ bulunan ortamlarda dahi internet kesintisi yaşamadan günlük hayatınıza devam edebilirsiniz.

Bu yazılarımız da ilginizi çekebilir:

 • Son Windows 11 güncellemesinin, bazı antivirüs uygulamalarını bozduğu ortaya çıktı
 • Android sürüm düşürme ve güncelleme nasıl yapılır?
 • iPhone’da takvim etkinlik silme nasıl yapılır? iPhone takvime virüs bulaştığı nasıl anlaşılır?
 • Apple, iOS 16 ile birlikte iPhone kullanıcılarına yıllardır Android’te olan bu özelliği sunmaya hazırlanıyor
 • WhatsApp’ta otomatik indirmeler nasıl kapatılır? iOS ve Android telefonlarda galeriye kaydetmeyi kapatma yolları
 • Android telefonda varsayılan uygulamalar nasıl seçilir? Android varsayılan uygulama değiştirme adımları
 • Whatsapp arama sesi nasıl değiştirilir? Arama sesi gelmeme sorunu nasıl düzelir?
 • Apple hesap açma adımları – Apple kimliği oluşturma ve sıfırlama – Yeni Apple kimliği oluşturma

You may also like

Leave a Comment