ARM, Huawei ile mutabakatlarını askıya aldı: Artık Kirin çipsetler üretilemeyecek

by Aybike Güzel
0 comment
Tüm akıllı telefonlar ve hatta taşınabilir aygıtların işlemcilerinin tabanını oluşturan ARM çip tasarım firması, Huawei ile tüm işlerini askıya aldı. BBC News raporuna nazaran ARM çalışanları, Huawei ile “tüm faal kontratları, takviye başlıklarını ve beklemedeki bağlantıları” iptal etme talimatı aldı. Amerika’nın Huawei ile tüm mutabakatları sonlandırmasını takiben gerçekleşen bu olay, ARM’ın Birleşik Krallık merkezli ve Japon SoftBank Grubu sahipliğinde olması yüzünden farklı bir boyut aldı.
ARM’ın bu kararı almasının gerisinde münasebet olarak çipset dizaynlarının ardında Amerikan teknolojileri yer aldığını belirtti. Huawei, kendi Kirin işlemcilerini üretebilmek için ARM’a mimari lisansı kullanım bedeli ödüyor. Bu lisanslar olmadan işlemci de üretemeyecek olan Huawei, kendi alt firması HiSilicon’un kapılarını kapatmak zorunda kalacak. 
Bu olay, Amerika tarafından yapılan atılımın akabinde ARM’ın kendisini korumak ismine  atılmış dikkatli bir atılımı mi yoksa ABD’den direkt baskı sonrası mı bu karar alındı bilinmiyor. Şayet Amerika rastgele bir baskı yaptıysa, öbür çipset lisans sağlayıcı ve üreticilerinin de benzeri biçimde Huawei ile ilgilerini kesmesi son derece muhtemel.

Raporlara nazaran Amerikan malı kesimleri stoklayan Huawei, üç ay ile bir yıl ortasında çalışmalarını sürdürmeye devam edebilecek. Huawei, şimdilik akıllı telefonlarında Amerikan merkezli Micron, Skyworks ve Qorvo üzere firmalardan gelen depolama ve ağ donanımlarından faydalanıyor. Stoklar tükendiğinde telefonların üretimi bir oldukça zorlaşacak. ARM’ın dayanağının kesilmesi ise değişik bir düzeyde. Firma bu bahsettiğimiz takviye elemanlarını Çin’den de bulabilir ancak ARM lisansları olmadan işler hiç de olumlu görünmüyor.

You may also like

Leave a Comment