Apple’ın yüz tanıma sistemi yanılınca firmaya 1 milyar dolarlık tazminat davası açıldı

by Aybike Güzel
0 comment
New York’ta 18 yaşındaki Ousmane Bah, Apple’a yönelik 1 milyar dolarlık tazminat davası açtı. Bölgede gerçekleşen Apple Store hırsızlıkları sırasında yüz tanıma sistemi, bu gencin yüzüyle hırsızın yüzünü birleştirince polis güçleri genci gözaltına almıştı. Davanın devamında gencin hatasız olduğu ve sistemin yanıldığı anlaşıldı.
New York Polis Departmanı (NYPD) tarafından yürütülen soruşturmada Boston, New Jersey, Delaware ve Manhattan’da gerçekleşen Apple Store soygunları mercek altındaydı. Suçluları bulmak ismine Apple Store kameralarını ve bulunan yüz tanıma teknolojisini kullanan polis güçleri, buna yönelik Manhattan’da mezuniyet kutlaması için bulunan Ousmane Bah’ı gözaltına aldı. Gerçek hatalı, çalıntı bir Apple ID kullanıyordu ve bu hesapta yer alan isim, 18 yaşındaki gençle eşleşiyordu. Hesapta bir fotoğraf olmadığı için gencin hesabını hırsızın çalıntı hesabıyla birleştiren Apple sistemi, davanın yanlış yönlendirilmesine sebep oldu.

Dedektifler tarafından incelenen kamera kayıtları sonucunda gerçek suçluya benzemediği anlaşılan Ousmane Bah, hür bırakılınca Apple’a yönelik tazminat davası açtı. 1 milyar dolarlık davanın sonucu şimdilik bilinmeyen.
New York Post tarafından yayınlanan bir makalede durumun farklı bir açısı çok hoş özetleniyor: “Müşterilerin yüzlerini tarayan yazılımların hiçbir müsaade alınmadan kullanılması, müşterileri korkutan bir güvenlik sistemi.”

You may also like

Leave a Comment