Apple’ın Ligtning girişi, bir ülkeden daha darbe yemek üzere…

by Aybike Güzel
0 comment

Apple’a bir USB-C darbesi de Brezilya’dan geldi. Ülkenin telekom düzenleyicisi Anatel, ülkede satılan tüm akıllı telefonlar için USB-C şarj cihazlarını zorunlu hale getirme önerisiyle ilgili bir kamuoyu görüşmesi başlattı.

Bu görüşmeler, yasa koyucuların ve düzenleyicilerin telefonlar için ortak bir şarj standardı olarak USB-C’yi tercih ettiği en son örnek olarak karşımıza çıkıyor. AB, bu ayın başlarında konuyla ilgili bir yasa çıkardı ve USB-C’yi 2024’ün sonuna kadar akıllı telefonlar dahil bir dizi elektronik cihaz için zorunlu hale getirdi. ABD’de de bazı politikacılar benzer yasalar için baskı yapıyor.

Anatel, bir blog yazısında “Uluslararası pazarlarda yukarıda belirtilen kararların farkında olan Anatel’in teknik bölümü konuyu değerlendirdi ve Brezilya pazarında uygulama için benzer bir yaklaşımla bir teklif sundu” dedi.

USB-C’nin yeni Android telefonlar için varsayılan şarj standardı haline geldiği göz önüne alındığında, bu kararın en büyük etkisini iPhone telefonlarında tescilli Lightning standardını kullanan Apple hissedecek. Yine de şirketin USB-C bağlantılı iPhone’ları test ettiği uzun süredir söyleniyor ve bu standardı tabletlerinin ve dizüstü bilgisayarlarının çoğunda şimdiden benimsemiş durumda.

Halkın katılımını destekleyen belgelerde Anatel, USB-C’yi zorunlu hale getirmenin avantajlarının öncelikle e-atığı azaltmak ve müşteriler için rahatlığı artırmak olduğunu söylerken, dezavantajlar arasında, düzenlemeyi uygulamak için daha yüksek maliyetler ve yasanın şirketleri yeni, daha iyi standartlar geliştirmekten caydırma olasılığı yer alıyordu.

AB politikacılarına benzer dezavantajlar sorulduğunda, yeni teknolojiler kullanıma sunuldukça yasanın güncellenebileceğini söylemişlerdi. AB iç pazarından sorumlu komisyon üyesi Thierry Breton gazetecilere yaptığı açıklamada “Önümüzdeki 10 yıl için değiştirilemez bir yasa çıkardığımızı düşünmeyin” dedi ve ekledi: “Geliştirilmekte olan bir standardımız var ve tüm bunları yakından takip edecek ve zaman geçtikçe adapte olacak özel bir ekibimiz var. Uyum sağlayacağız.

Anatel, halka danışma sürecinin 26 Ağustos’a kadar süreceğini söyledi.

You may also like

Leave a Comment