Apple, uygulama içi aboneliklere ezkaza kaydolmayı, onay kutusu ile önleyecek

by Aybike Güzel
0 comment
Gelen haberlere nazaran Apple, iOS aygıt sahiplerinin uygulama içi aboneliklere kazara kaydolmalarının önüne geçecek bir güncelleme yaptı. Ortaya çıkan bir ekran imajına nazaran, şirket artık bu çeşit satın alımlar için bir onay kutusu gösterecek.

Uygulama geliştiriciler bu açıktan faydalanıyordu

Bu değişiklik birinci olarak Twitter kullanıcısı David Barnard tarafından farkedildi. Uygulama içi kazara alınan abonelikler, Touch ID‘li iPhone’larda her vakit sorun olmuştur. Bu tıp aboneliklere kaydolmak Touch ID ile kolaydır, lakin kimi uygulamalar bu kolaylıktan faydalanmaya çalışmaları da kullanıcılar açısından riskli bir durumun oluşmasına neden oluyor.

Kullanıcılar bir aboneliğe kaydolmak isteyip istemediklerini soran bir açılır pencere gördüklerinde, uygulamadan çıkmak için ana ekrana dönme tuşuna basıyorlar ve bu ortada uygulama kullanıcının Touch ID kimliğini onaylarak satın almayı gerçekleştirmiş oluyor. Apple bundan bu türlü bu çeşit yanlışlıkların ve dolandırıcılıkların olmaması için, satın alma süreçlerinden evvel bir onay kutusu gösterecek. Şayet nitekim abone olmak istiyorsanız da buradan onaylamanız gerekecek.

You may also like

Leave a Comment