Apple kayıp aygıtları bulan uygulamalarını birleştiriyor

by Aybike Güzel
0 comment
Kod ismi “Green Torch” olan yeni bir uygulamanın ortaya çıkmasıyla birlikte Apple’ın planları da kısmen muhakkak oldu. Find My iPhone ve Find My Friends uygulamalarını birleştirmek üzerinde çalışan Apple, aygıtların internetsiz de izlenebilmesini sağlayacak. Yeni uygulama iOS ve macOS üzerinde kullanılabilir olacak. Apple mühendisleri bilgiye nazaran uygulamayı bir müddettir test ediyor. 
Find Network, ya da Ağ Bul ismiyle eklenen yeni özellik, aygıtları internet ilişkisi olmadan da takip edebilmeyi sağlıyor. Bunun dışında yeni uygulama, şahısları de aygıtlarından yola çıkarak (örneğin AirPods) takip edebiliyor. Uygulamanın şimdiki versiyonunda da bulunan kayıp aygıtları “Kayıp Modu” içine alarak ses çıkarmalarını sağlamak da yeni uygulamada yer alıyor.
Yazılım olarak gelişmeler bunlar olurken Apple yeni bir donanım üzerinde de çalışmaya başladı. Kullanıcıların istedikleri her şeyin pozisyonunu takip edebilmelerini sağlayacak bir cins takip etiketi, “B3898” ismiyle firmada görünüyor. Kullanıcılar, bu etiket telefondan fazla uzaklaştığında bildirim alacak ve etiket içerisinde bağlantı bilgileri yer alacak. Bu irtibat bilgileri bir iPhone ile okunabilecek ve kayıp eşyanız ya da evcil hayvanınız size ulaştırılabilecek. Okuma süreci yapıldığında ise aygıtın sahibine anında bir bildirim gidecek.
Şuan için Apple’ın bu yazılımları ve donanımları ne vakit sunacağı aşikâr değil. Beklenen durum ise iOS 13 tanıtımı sırasında, yani bu Sonbahar ortasına yanlışsız yeni iPhone ve çok daha ziyadesiyle karşılaşacağımız formunda. 

You may also like

Leave a Comment