Apple ikinci kere Swatch karşısında hukuksal çabayı kaybetti

by Aybike Güzel
0 comment

Genelde patent ve teknoloji ihlalleri konusunda hukuk gayretlerine şahit olduğumuz Apple, İsviçre’de farklı bir dava zinciri içerisinde bulunuyor. Mevcut iki dava da firmanın tanınan sloganları ile ilgili.

İkinci dava da başarısız

Apple’ın ünlü saat markası Swatch ile yaşadığı hukuk arbedesinde tanınan sloganlar kelam konusu. Geçtiğimiz haftalarda sonlanan birinci davada Swatch saatlerinde kullanılan Tick Different logosunun Think Different sloganından esinlendiğini argüman eden Apple haksız bulunmuştu. Kararda Think Different sloganının İsviçre’de bir mana söz etmediği belirtilmişti.

İkinci dava ise bu One More Thing mottosu ile ilgili. Steve Jobs’un efsane haline gelen ve hala Apple’ın etkinliklerde kullandığı One More Thing mottosunun, Avusturalya’da Swatch saatlerinde müsaadesiz olarak yer verildiğini argüman eden firma davacı olmuştu.

Swatch ise sinemalardan esinlenen yeni saat serisinde bu sloganı; kült Komiser Columbo dizisinde geçtiği için kullandığını lisana getirmişti. Hatırlanacağı üzere Just One More Thing tümcesi Columbo’nun en sık kullandığı tümceydi ve hatta Steve Jobs’un da bundan etkilendiği bir devir sav edilmişti.

Haliyle yapılan savunma sonrasında Avusturalya mahkemeleri Swatch’u haklı buldu ve Apple’ın mahkeme masraflarını ödemesi gerektiğine hükmetti. Kararda tümcenin yalnızca bir eser için söylendiği ve sonrasında rastgele bir eser ile ilişkilendirilmediği lisana getirilmiş. Dava sonuçları muhtemelen kıyas olacak ve bundan sonra Apple sloganlarının bilhassa yaygın bir mana tabir etmediği ülkelerde sıkça kullanıldığına şahit olabiliriz.

 

You may also like

Leave a Comment