Apple CEO’su Tim Cook, teknoloji sanayisinin düzenlenmesi için davette bulundu

by Aybike Güzel
0 comment
Çoğu şirket devlet düzenlemesinden korkma eğilimindedir. Oyun sanayisi bunun en açık örneği. Çünkü dünyanın en büyük oyun üreticilerinden Electronic Arts, gelebilecek muhtemel yasaklamalarla ilgili birçok vakit sert arbedelere girmekten çekinmeyen bir şirket. Fakat, Apple CEO’su Tim Cook‘a nazaran teknoloji bölümünün bir düzenlemeden geçmesi gerekiyor.

Topluma büyük ziyanlar verebilir

Adı skandallardan bir türlü kurtulmayan Facebook’un CEO’su Mark Zuckerberg‘in akabinde, Tim Cook da topu devlet kurumlarına atma eğiliminde. Time mecmuasının etkinliğinde konuşan Cook: “Hepimiz entelektüel olarak dürüst olmalıyız ve yaptığımız şeyin işe yaramadığını itiraf etmeliyiz. Teknolojinin düzenlenmesi gerekiyor.” sözlerini kullandı.
Konuşmaya bakılırsa, Cook öncelikle burada veri gizliliğinden bahsediyor. CEO, tüketicilerin datalarını inançta tutabilmeleri için dünya hükümetlerinin kelam konusu bilgiler üzerinde daha fazla denetim sahibi olmaları için adım atmaları gerektiğine işaret ediyor. Cook’a nazaran AB’nin GDPR yasası yanlışsız istikamette bir adım lakin kusursuz bir tahlil değil. Kesimin düzgün niyetini kaybettiğini ima eden Cook, kelamlarını: “Düzenleme için şiddetle savunuculuk yapıyoruz. Bu noktada diğer bir yol görmüyorum.” halinde tamamladı.

You may also like

Leave a Comment