App Store’un geliştiricilere ne kadar kazandırdığı aşikâr oldu: Birçok şirketi katlıyor!

by Aybike Güzel
0 comment
Avrupa’da kısa müddet evvel onaylanan Dijital Pazar Yasası ile ilgili artan problemlere karşın Apple, uygulama mağazası işini sağlıklı ve her vakit büyüyen bir mecra olarak tutmayı başarıyor. Analysis Group tarafından kısa mühlet evvel yapılan bir araştırmada App Store’un geliştiricilere  ne kadar kazandırdığından bahsediliyor. Paylaşılan sayılar ise birden fazla firmanın gelirinden fazla.

App Store para basıyor

Analysis Group’a nazaran Apple’ın tüm App Store ekosistemi sadece 2022 yılında 1,1 trilyon dolarlık bedel yarattı. Apple, bu sayılarla birlikte uygulama mağazasının dünyanın dört bir yanındaki geliştiriciler için “inanılmaz bir fırsat alanı” olduğunu vurguluyor. Firmaya nazaran satışların yüzde 90’ından fazlası hiçbir kurul ödenmeden sırf geliştiricilere gidiyor.

2022 yılındaki 1.1 trilyonluk gelirin 910 milyar dolarının fizikî eser ve hizmet satışlarından, 109 milyar dolarının uygulama içi reklamlardan ve 104 milyar dolarının dijital eser ve hizmetlerden geldiği belirtiliyor. Apple, 2022 yılında satışların bir evvelki yıla nazaran %29 oranında arttığını belirtiyor. Şirket, bu büyüme oranının “dinamizm, yenilikçilik ve rekabetle dolu gelişen bir pazar” için olumlu bir gösterge olduğunu söylüyor.

Mağaza büyüme devam ediyor

ABD’de 2019’dan bu yana satışlar yüzde 80 artarken Avrupa’da ise satışlarda ortalama yüzde 116’lık bir artış görüldü. Analysis’in çalışması ayrıyeten turizm satışları (%84) ve araç çağırma uygulamaları (%45) için “önemli” bir artışla en tanınan (ve büyüyen) uygulama kategorilerini de vurguluyor. Teslimat, besin ve market satışlarında da üstel büyümelerin olduğu belirtiliyor.

Araştırmaya nazaran, 2022 yılında kurumsal uygulamalar en süratli büyüyen dijital eser ve hizmet kategorilerinden biri olurken, dijital eserlerde en yüksek büyüme giderek daha tanınan hale gelen cümbüş uygulamalarında yaşandı.

App Store on beş yaşına girerken Apple, iOS geliştiricilerinin 2008’den 2022’ye kadar 320 milyar dolardan fazla para kazandığını söylüyor. iOS kullanıcıları tıpkı vakit diliminde 370 milyardan fazla sefer uygulama indirdi ve uygulama mağazasında şu anda yaklaşık 1,8 milyon uygulama bulunuyor.

You may also like

Leave a Comment