Antik çağlardan kalma donmuş toprağın içinde canlı solucan bulundu

by Aybike Güzel
0 comment

Sibirya bölgesinde bulunan permafrostta (donmuş toprak) mikrobik hayat formları arayan bilim insanları, çıkardıkları toprak numunesini erittiklerinde bir şok yaşadı.

Bilim insanları,  erittikleri toprak içinde bulunan ve yaklaşık 41 bin yıl evvel donduğu kestirim edilen nematodların (yuvarlak solucan)  tekrar hayata döndüğüne tanıklık etti.

 

Tennessee Üniversitesi’nde vazife yapan mikrobiyolog Tatiana Vishnivetskaya’nin yer aldığı grubun bulgularına nazaran yarım milimetre uzunluğa sahip solucanlar, en güç kaidelerde bile hayatın devam edebileceğine dair çok kıymetli bir ispat. Bu durum tıpkı vakitte öbür gezegenlerde ve en olmadık koşullarda bile hayatın var olabileceğine işaret ediyor.

Donmuş halde günümüze gelen ve çözüldükten sonra tekrar hayata dönen en karmaşık organizmalar olduğu düşünülen solucanlar, Vishnivetskaya’ya nazaran donmuş vaziyette sonsuza kadar kalabilme ihtimaline sahip.

Yuvarlak solcunalar konusunda uzman olan Gaetan Borgonie isimli araştırmacı Washington Post gazetesine verdiği demeçte,” Şayet bu solucanlar 41 bin yıl hayatta kalmışlarsa bu mühletin üst limitini varsayım edemiyorum.” tabirlerini kullanmış.

Nematodlar, gezegenimizin en güçlü şartlarında bile hayatta kalabilen canlılar olarak biliniyor. Yüzeyin kilometrelerce altında oksijenden yoksun olan maden bölgelerde yaşama tutunan bu canlıların sergilediği dayanıklılık, öbür gezegenlerde de hayat olabileceği argümanlarına bir delil olarak gösteriliyor.

You may also like

Leave a Comment