Amerikan Posta Hizmetleri Kurumu, otonom posta dağıtım kamyonlarını deniyor

by Aybike Güzel
0 comment

Amerikan Posta Hizmetleri Kurumu (USPS), posta dağıtım hizmetlerinde kullanmak üzere TuSimple isimli girişime ilişkin otonom kamyonları denemeye karar verdi. Kurum, TuSimple’ın kamyonlarını iki hafta mühletle test edecek.

Pilot uygulama kapsamında şirket üretimi kamyonlar, USPS’in Phoenix, Arizona ve Dallas’ta bulunan dağıtım merkezleri ortasında posta taşıyacak. Yetkililer, 1,600 km’den uzun olan aranın beş kere kat edileceğini söz ediyor.

Sektörün UPS ve DHL üzere başka nakliyat devlerinin de denediği usulü benimseyen USPS, bu sayede otonom araçların operasyonları ne biçimde kolaylaştıracağını, yakıt maliyetleri ile etraf kirliliğini ne ölçüde azaltacağını ve güvenliği ne kadar artırabileceğini görme bahtı elde edecek. USPS, bahsi geçen formülün; çok fazla kamyon sürücüsü muhtaçlığı doğuran ve kısa bekleme müddetlerine sahip uzun ara rotaları için denenmesi gerektiğine inanıyor.

 

TuSimple için de değerli olan kelam konusu muahede sonucunda şirket, otonom teknolojilerini uzun aralıklarda test etme bahtı bulmuş olacak. Çünkü firma, teknolojilerini Arizona’daki müşterileriyle kısa aralıklarda deneyebiliyordu. İki haftalık deneme müddetince, kamyonlara iki taraftan da yetkililerin nezaret edeceği ve data toplayacağı bilgisi de paylaşılmış.  

TuSimple’ın kurucusu olan Dr. Xiaodi Hou yaptığı açıklamada, “İnsanlaın robot taksileri kullanmaya başlamadan evvel, postalarının otonom kamyonlarla taşınacağını düşünmek çok heyecan verici. USPS aracılığıyla elde ettiğimiz pilot uygulama talihi sayesinde, sistemimizin yanlışsız çalıştığından emin olacağız ve böylelikle teknolojik gelişimimiz ile ticarileşme sürecimizi hızlandırabileceğiz.” sözlerini kullanmış.

You may also like

Leave a Comment