AMD Zen 2 ile 5000 MHz DDR4 kitlere takviye sunabilir

by Aybike Güzel
0 comment
 
AMD’nin yeni Ryzen modelleri donanım dünyası tarafından merakla beklenilmekte. 16 çekirdeğe kadar ölçekleneceği düşünülen işlemciler uyumluluk tarafında da kaydadeğer iyileştirmelere mesken sahipliği yapacağa benziyor.

Bir kullanıcının yaptığı incelemeler sonucunda keşfettiği üzere AMD yeni modellerinde bellek kontrolcüsünü işlemciden hariç tutacak. ½ ayırıcı modu eklenen yonga faal edildiğinde 5000 MHz bellek hızını mümkün kılarken IF’nin çalışma hızını ise 1250 MHz’e düşürecek. Hasebiyle aslında bir kayıp kelam konusu ancak AMD daha geniş bellek uyumluluğu ve yüksek frekanslara müsaade vermek için bu türlü bir dizayna gitmiş olabilir.

Samsung’un kararı tesirli olabilir 

Doğrusu geçtiğimiz günlerde Samsung’un B-die sınıfı kaymak katman DRAM yongalarının üretimini sonlandırma kararını göz önünde bulundurursak, bellek uyumluluğu başlığının Ryzen işlemciler için önümüzdeki günlerde daha bir değerli hale geleceği aşikar. Bu durum firmayı yeni stratejiye itmiş olabilir.

Ayrıca 5000 MHz bellek frekansı X570 yongasetli anakartlara has tutulabilir. Tekrar de isteyen kullanıcı öbür kartlarda da bu kadar yüksek düzeylere erişebilir lakin ayıcı modunun yokluğu bir pürüz olacaktır.
 
Diğer taraftan AMD’nin işlemcilerine SoC OC modunun yanı sıra VDDG voltaj kontrolü takviyesi eklediğini de aktarılan öteki ayrıntılar ortasında. Görünüşe nazaran AMD Zen 2’de sürat aşırtma ve bellek uyumluluğu bahisleri üzerine bir epey eğilmiş.

You may also like

Leave a Comment