Amazon siparişleri paketleme işini de robotlara veriyor

by Aybike Güzel
0 comment
Amazon’un depolarını büsbütün otomatik hale getireceğinin on yıl alacağı söylense de, şirket sadece oturup teknolojinin ilerlemesini beklemiyor. Aşama kademe gerçekleştirile bu proje kapsamında, siparişlerin paketleme işlemlerinin robotlara verilmeye başlandığı bildirildi.

Yüksek sayılarda işten çıkarmalar gerçekleşecek

Reuters’in haberine nazaran, Amazon depolarına bir taşıma bandından çıkan öğeleri tarayan ve birkaç saniye içinde sararak kutulara yerleştiren robotlar eklendi. Şirketin, her bir deposuna en az 24 işçinin vazifesine son vererek bu robotlardan iki adet ekleyeceği bildiriliyor. Şayet Amazon bu makineleri ABD’deki tüm depolarına ekleyecek olursa, bu 1.300’den fazla işten çıkarma manasına geliyor.

Projede çalışan iki kişi, her makinenin 1 milyon dolar artı işletme masrafı maliyetini, şirketin iki yıldan kısa müddette geri kazanacağını tabir ediyorlar. Bu robotlar insanlardan daha hızlı çalışıyor ve saatte 700 kutuya kadar paketleme yapabiliyorlar. Bu sayı insanlardan yaklaşık 5 kat daha fazla. Amazon sözcüsü ise konuyla ilgili olarak: “Güvenliği artırmak, teslimat müddetlerini hızlandırmak ve ağımıza verimlilik katmak hedefiyle bu yeni teknolojiyi planlıyoruz.” tabirlerini kullandı.

You may also like

Leave a Comment