ABD’de müsaadeye tabi olan Huawei için bir istisna

by Aybike Güzel
0 comment

ABD ve Çin ortasında devam eden ticaret savaşlarında Başkan Trump vergi arttırımından son anda vazgeçti lakin Çinli firmalara değerli bir yaptırım uygulandı. ABD’li firmaların Huawei’ye ekipman satışının müsaadeye bağlandığı yaptırımda bir istisna oluştu.

Zaruriyet

Endüstri ve Güvenlik Ofisi geçtiğimiz hafta Huawei ve bir biçimde irtibatlı olduğu 68 firmaya ABD’li üreticilerin ekipman satışını müsaadeye bağlamıştı. Huawei’ye ekipman satmak isteyen rastgele bir ABD’li firma ofisten müsaade almak zorunda.

Bununla birlikte hala Huawei ekipmanlarını kullanan birtakım eyaletlerin bağlantı altyapılarında müsaade süreci külfet doğuracak. Çünkü bu altyapılarda yaşanacak bir meseleye Huawei’nin müdahale edebilmesi için ekipman temin etmesi ve hasebiyle müsaade alınması gerekiyor. Bu süreç de bağlantısı kesintiye uğratabilecek nitelikte.

Ticaret Departmanı potansiyel meselelerin önüne geçebilmek ismine Huawei’ye istisna tanımaya karar verdi. Buna nazaran yalnızca mevcut ekipmanların teknik servisi için Huawei’ye 90 günlük ekipman alım müsaadesi verildi. Yalnızca diyoruz çünkü mutlaka yeni bir altyapı için ekipman satın alınamayacak.

Dünyanın bir numaralı ağ ekipman tedarikçisi Huawei’nin ABD’li üreticilerle iş bağlantısının müsaadeye bağlanması elbette firmayı etkileyecektir lakin ABD’nin faydasına olduğunu söylemek güç. Huawei geçen yıl Qualcomm, Intel gibi firmalardan 11 milyar dolar pahasında ekipman tedariği yapmıştı. Firmanın toplam 70 milyar dolarlık alışverişi düşünüldüğünde ABD yüzde 15 üzere bir hisseye sahip durumda.

 

You may also like

Leave a Comment