ABD’de müsaadeye tabi olan Huawei için bir istisna – Güncellendi

by Aybike Güzel
0 comment

ABD ve Çin ortasında devam eden ticaret savaşlarında Başkan Trump vergi arttırımından son anda vazgeçti fakat Çinli firmalara değerli bir yaptırım uygulandı. ABD’li firmaların Huawei’ye ekipman satışının müsaadeye bağlandığı yaptırımda bir istisna oluştu.

Zaruriyet

Endüstri ve Güvenlik Ofisi geçtiğimiz hafta Huawei ve bir halde irtibatlı olduğu 68 firmaya ABD’li üreticilerin ekipman satışını müsaadeye bağlamıştı. Huawei’ye ekipman satmak isteyen rastgele bir ABD’li firma ofisten müsaade almak zorunda.

Bununla birlikte hala Huawei ekipmanlarını kullanan kimi eyaletlerin irtibat altyapılarında müsaade süreci zahmet doğuracak. Çünkü bu altyapılarda yaşanacak bir probleme Huawei’nin müdahale edebilmesi için ekipman temin etmesi ve münasebetiyle müsaade alınması gerekiyor. Bu süreç de irtibatı kesintiye uğratabilecek nitelikte.

Ticaret Departmanı potansiyel sıkıntıların önüne geçebilmek ismine Huawei’ye istisna tanımaya karar verdi. Buna nazaran yalnızca mevcut ekipmanların teknik servisi için Huawei’ye 90 günlük ekipman alım müsaadesi verildi. Yalnızca diyoruz çünkü muhakkak yeni bir altyapı için ekipman satın alınamayacak.

Dünyanın bir numaralı ağ ekipman tedarikçisi Huawei’nin ABD’li üreticilerle iş bağının müsaadeye bağlanması elbette firmayı etkileyecektir fakat ABD’nin faydasına olduğunu söylemek güç. Huawei geçen yıl Qualcomm, Intel gibi firmalardan 11 milyar dolar pahasında ekipman tedariği yapmıştı. Firmanın toplam 70 milyar dolarlık alışverişi düşünüldüğünde ABD yüzde 15 üzere bir hisseye sahip durumda.

Güncelleme – İstisna durumu akıllı telefonlar ve dizüstü modelleri için de geçerli. Yani Google, Microsoft yahut Intel ile mutabakat sağlanmış olan tüm aygıtların bakımı için Huawei 90 gün daha ABD’li firmalardan donanım ve yazılım dayanağı almaya devam edecek.

You may also like

Leave a Comment