ABD, CRISPR prosedürünü resmi olarak beşerler üzerinde kullanmaya başladı

by Aybike Güzel
0 comment

Çinli bilim insanı He Jiankui’nin CRISPR formülüyle dünyaya gelen birinci insanların duyurusunu yapmasından sonra yaşanan olayların üzerinden çok müddet geçmeden, misal bir haber de ABD’den geldi.

ABD Ulusal Devlet Radyosu’nun (NPR) paylaştığı bilgilere nazaran 2016 yılının Haziran ayında Ulusal Sıhhat Enstitüleri; Pennsylvania Üniversitesinde misyon yapan bir küme bilim insanına, CRISPR formülünün beşerler üzerinde denenmesi müsaadesi verdi. Geçen müddet zarfında çalışmalarına devam eden araştırma takımından bir sözcü, pazartesi günü yaptığı açıklamada; CRISPR metodunun insanlarda kullanılmaya başlandığını belirtti.

Sözcünün NPR’a verdiği bilgilerde CRISPR formülünün, iki kanser hastasını tedavi etmek niyetiyle kullanıldığı söz edilmiş. Hastalardan birinin çoklu melanom (Cilde rengini veren melanositlerden kaynaklanan bir cilt tümörü), başkasının ise sarkom (bağ dokusu ve yumuşak dokunun berbat huylu tümörü) şikâyetiyle tedavi edilmeye çalışıldığı, lakin tedavilerinden bir sonuç alınamayınca CRISPR yolunda karar kılındığı belirtiliyor.

 

Uygulanan tedavi kapsamında, öncelikle hastaların bağışıklık sistemi hücreleri bedenlerinden çıkarılmış. CRISPR tekniğiyle değiştirilen ve tümörlü hücreleri amaç alması sağlanan bağışıklık hücreleri, tekrar hastaların bedenine yerleştirilmiş.

Sonuçlar için uzun bir mühlet beklemek gerekebilir

Tedavinin işe yarayıp yaramadığı yahut ne kadar yararlı olduğu bilgisinin paylaşılmadığı açıklamada, 18 hastaya daha uygulanacak metot sonrasında elde edilen datalar sonucunda açıklama yapılacağı belirtiliyor.

CRISPR tekniğini pratik manada kullanmaktan şimdi çok uzak olmamız, yolun öngörülemeyen yan tesirlere sahip olabileceği kaygıları ve teknikle birlikte ortaya çıkan ahlaki sıkıntılar tıp dünyası gündemini çok daha uzun müddetler meşgul edecekmiş üzere görünüyor. Gelişmeler için bizi takip etmeye devam edin.

You may also like

Leave a Comment