Yeni iPhone modellerine yüzde 14 artırım geliyor

by Aybike Güzel
0 comment
En koyu Apple fanatiklerinin bile savunamadığı tek mevzu şirketin yüksek fiyat siyaseti diyebiliriz. Şirketin belirlediği fiyat etiketleri, bırakın her yıl yeni bir iPhone‘a geçmeyi, bu süreyi 3 ila 4 yıla çıkarmış durumda. Yeni gelen haberler ise kullanıcıları daha da karamsarlığa itecek istikamette.

Çin’e uygulanan tarifelerin etkisi

JP Morgan analistleri, yeni iPhone modellerinin fiyatlarının yüzde 14 oranında artacağını belirtiyorlar. Bunun nedeni ise Trump’ın Çin’e uyguladığı yeni tarifeleri dengelemek olarak açıklanıyor. Çünkü ABD, Çin malları için gümrük tarifesini yüzde 10’dan yüzde 25‘e yükseltme kararı almış ve yürürlüğe sokmuştu. Bu kararla birlikte 1.000 dolarlık iPhone XS modelinin fiyatı 1.142 dolara yükselecek.

JP Morgan’ın yaptığı açıklamada Çin’e uygulanan yüzde 25’lik bir tarifenin tesirini absorbe etmek için bu türlü bir karar alındığı belirtiliyor. Apple, piyasaya sürdüğü yüksek fiyatlı iPhone’ların satmamasından şikayetçi ve bu karar sonucunda nasıl bir reaksiyon vereceği şimdilik meçhul. Lakin bu fiyat artışlarının uzun vadede şirkete bir yarar sağlamayacağı kesin. Alım gücü gitgide düşen kullanıcıların tarafında ise durum endişe verici.

You may also like

Leave a Comment