Yapay zekâ denetimli drone’lar, yakında AB hudutlarında devriye gezebilir

by Aybike Güzel
0 comment

 

Avrupa birliği, bilim kurgu sineması senaryolarını aratmayan bir proje üzerinde çalışıyor. Roborder isimli şirketin önderliğinde sürdürülen proje kapsamında, yapay zekâ denetiminde yönetilen İHA’ların sürü otonom bir biçimde sonlarda devriye gezmesi planlanıyor. Sürü halinde uçması planlanan drone’lar, sahip oldukları yapay zekâ sayesinde şayet bir cürüm ögesine rastlarlarsa, hudut polisine haber verebilecek. Şirketin yaptığı açıklamaya nazaran İHA’lar insanları başka canlılardan ayırt edip, tespit edilen şahısların tehdit ögesi oluşturup oluşturmadığına bağımsız olarak karar verecek.

Optik, kızılötesi, termal kamera, radar ve radyo dalgası sensörleri üzere ekipmanlarla donatılacak drone’lar bu sayede potansiyel tehditleri daha kolay tespit edebilecekler. Roborder’da teknik müdür olarak misyon yapan Kostas Ioannidis, “Hedefimiz, İHA’lara mümkün olduğunca fazla sensör koyarak hudut devriyesi işçisinin işini kolaylaştırmaya çalışmak.” sözlerini kullanmış.

 

Nihai eserin Portekiz, Macaristan ve Yunanistan üzere müsaadesiz göç sorunlarıyla uğraşan AB ülkeleri tarafından test edileceğini belirten şirket yetkilileri, kelam konusu projeye özel kesimin de ağır ilgi gösterdiğini tabir ediyor. Şirketin proje müdürü olan Stefanos Vrochidis The Intercept’e verdiği röportajda, “Ürünümüzü ticari manada pazarlamak isteyen şirketler de yok değil. Şayet proje özel şirketlere aktarılırsa, teknolojinin tümü ya da bir kısmı kullanılabilir. Bu çeşit bir transfer, Avrupa içinde ya da Avrupa dışında da olabilir.” kelamlarını kullanmış.

Proje kapsamında drone kameralarına yüz tanıma sistemi özellikleri kazandırılmayacağını söz eden Ioannidis, bu teknolojinin ileriki bir devirde sisteme entegre edilebilmesi durumunu ise “teknolojik manada mümkün” kelamlarıyla açıklıyor. İHA’ların silahlı hale getirilerek insanlara karşı kullanılabileceği telaşlarının hatırlatıldığı yönetici net bir biçimde “Hayır.” karşılığını vermiş. Ioannidis “Drone’ların insanlara karşı harekete geçme üzere bir özelliği bulunmayacak. Buradaki maksat, yalnızca izleme ve gerektiğinde ilgili makamları harekete geçirmek olacak.” diyor.

Drone’lar silahlandırılmaya karar verilirse ne olacak? 

Sheffield Üniversitesi robotik ve yapay zekâ alanında Fahri profesörlük unvanı bulunan ve Milletlerarası Robotik Silahlanma Denetimi Komitesi kurucularından olan Noel Sharkey, Roborder yöneticilerine katılmıyor. Bu çeşit sistemlerin geliştirilmesini, “ahlaki tehlikeleri bulunan bir bölgeye müsaadesiz girmek gibi” olarak algılayan Sharkey’e nazaran bir drone’u silahlandırmak çok kolay.

 

Bilim insanı, bir İHA’yı hudut devriyesinde kullanmak ile İHA’ya hudut emniyetini sağlatmak ortasında çok ince bir çizgi olduğunu söz ederken; 2015 yılında ABD vatandaşı bir gencin, bir drone’u tabanca ve alev makinası kullanarak silahlandırması örneğini vermiş. Sharkey, “Karşı karşıya kaldığımız durum bizi hangi tarafa savuruyor? Mevcut proje İHA’ların silahlandırılmayacağını ön görüyor. Pekala, müsaadesiz göç sıkıntılarıyla uğraşan ülkeler ya da farklı hedefleri olan şirketler için bardağı taşıran son damla hadisesi gerçekleşirse ne olacak? O vakit da bu İHA’lar silahlandırılmayacak mı” sorularını da ilgililere yöneltmekten geri kalmamış.

Projeyle ilgili olmayan lakin teknolojinin barındırdığı etik korkular da insanları endişelendiriyor. Roborder’a bu kapsamda yöneltilen tenkitlerin başında ise mevcut teknolojinin hata örgütleri ya da ferdî hatalılar tarafından manipüle edilebileceği konuları geliyor. Bu telaşları kabul eden şirket, sahip olunan teknolojinin kumu kurumları ve özel teşebbüslerden oluşan bir şirketler birliği tarafından sıkı sıkıya korunduğunu belirtiyor. Lakin yetkililer üstte da belirtilen teknoloji transferi konusunda ortaya çıkabilecek kahırlara değinmekten kaçınıyorlar.

İngiltere kaynaklı insan hakları kuruluşu Liberty’de vazife yapan Hannah Couchman The intercept’e yaptığı açıklamada, “Bahsi geçen teknolojiye yönelik olarak önemli kaygılar taşıyoruz. Proje hayata geçirildiğinde, misyonun düşük maliyetle ve faal bir biçimde yerine getirileceği düşünülüyor. Lakin yasal inceleme ve danışmanlık konusunda yeteri kadar hassas davranılmadığını görüyoruz.” tabirlerini kullanmış.

You may also like

Leave a Comment