Webb teleskobu Satürn’ün uydusu Enceladus’tan fışkıran devasa bir tüy belirledi

by Aybike Güzel
0 comment
Webb teleskobu Aralık 2021’de fırlatıldı ve o vakitten kozmostaki en eski ışığın yanı sıra güneş sistemimizde olan gök cisimlerini araştırmak için de kullanıyor. Uranüs üzere başka gezegenleri ve uydularını incelemek, gök cisimleri ortasındaki dinamikleri ve bunların nasıl oluşmuş olabileceğini anlamanın faydalı bir yolu niteliğinde.

Saniyede 79 galon su buharı püskürtüyor

Enceladus, Satürn‘ün yörüngesinde dönen küçük, buzlu bir uydu ve genişliği 483 kilometrenin biraz üzerinde. NASA Goddard Uzay Uçuş Merkezi‘nde gezegen bilimci olan Geronimo Villanueva, Uzay Teleskopu Bilim Enstitüsü’nde yaptığı açıklamada, “Verilere bakarken birinci başta yanılıyor olmam gerektiğini düşünüyordum. Ay’ın 20 katından daha büyük bir su birikintisi tespit etmek çok şaşırtıcıydı.” dedi.

Ekip, Enceladus gayzerinin saniyede 79 galon su buharı püskürttüğünü ve uydunun etrafındaki su buharı halesini beslediğini tespit etti. Çünkü Enceladus buharı püskürtürken, Satürn’ü çevreleyen su kaynağını da besliyor. Gezegen bilimci Stefanie Milam da birebir açıklamada, “Şu anda Webb, Enceladus’un muazzam tüyleri boyunca suyun nasıl geliştiğini ve vakit içinde nasıl değiştiğini direkt ölçmek için eşsiz bir yol sağlıyor. Burada gördüğümüz üzere, yeni keşifler yapacak ve altta yatan okyanusun bileşimi hakkında daha fazla şey öğreneceğiz” dedi.

Su, bildiğimiz hayatın devamı için çok kıymetli olduğundan, araştırmacılar güneş sistemindeki suyu takip ederek yaşamı ya da en azından gezegenimizin ötesinde nerede var olabileceğine dair işaretleri bulabileceklerini umuyorlar.

You may also like

Leave a Comment