Viewsonic X2 Projeksiyon Aygıtı İncelemesi

by Aybike Güzel
0 comment

İyi bir TV almak istiyorsanız 50 ve 60 inç büyüklüklere kadar fiyatlar kabul edilebilir noktalarda seyretmiştir daima, fakat ne vakit 75 inç bariyerini aşmak istediniz, işte kesenin ağzını oldukça açıp astronomik fiyatlar ödemeye hazır olmanız gerekiyor. Bu noktada ekonomik bir alternatif olarak projeksiyon aygıtlarını görüyoruz. Bugün inceleyeceğimiz Viewsonic X2 kısa atımlı projeksiyon aygıtı da bu türlü bir eser, 1.5 metre uzaklıktan perdenizde yahut duvarınızda 100 inç büyüklükte bir manzara elde etmenizi sağlıyor ki muadil büyüklüğü TV’de elde etmek isterseniz rahat 4 katı para ödemeniz gerekiyor.

Viewsonic X2 eser ilişkisi: https://bit.ly/VSTR-X2

Viewsonic X2 nedir ne değildir kısaca değinmek gerekirse, perdeler açıkken gündüz kullanabileceğim ultra parlak bir projeksiyon aygıtı bakıyorum diyenler için değil bir sefer bunu netleştirelim. 3100 lümenlik LED ışığı parlak olsa da, ya karartma perdesiyle ya da akşamdan sonra kullanmaya daha müsait. Bu LED ışığın 30.000 saat ömrü var. Bu her gün 6 saat kullansanız dahi 15 yıl yeteceği manasına geliyor.

Boyutlarıyla çok küçük diyemeyeceğimiz bir aygıt, taşınabilir pilli aygıtlarla karşılaştırmayın yani, bu sabit kullanım için üretilmiş bir projeksiyon aygıtı.

X2 1080p çözünürlükte imaj verebiliyor. Hem harici oynatıcılarla kullanabiliyorsunuz hem de içindeki android işletim sistemi sayesinde depolama aygıtınızı takıp medyanızı VLC, MXplayer üzere uygulamalarla izleyebiliyorsunuz. 

Buna ek olarak dahili uygulama mağazası var, varsayılan olarak Amazon Prime, Netflix üzere tanınan uygulamalar yüklü geliyor lakin isterseniz daha fazlasını indirip kurmanız mümkün.

Altında yahut üzerinde rastgele bir standart tripod yuvası bulunmuyor. Tavana yahut duvara montaj için Viewsonic’in duvar montaj kitini edinmeniz gerekiyor. Fakat konut kullanıcılarının büyük oranda koltuk önündeki sehpaya koyup kullanacaklarını düşünüyorum.

Bu kullanımın hiçbir dezavantajı yok hatta aygıtı bir ölçü açılı konumlandırmanız da mümkün, ayarlardan uygulayabileceğiniz dikey ve yatay keystone düzeltmeleri ile bunu kompanse edip projeksiyon aygıtını güya tam karşıya koymuşsunuz üzere, bozulma olmadan kullanabiliyorsunuz.
Alttaki 2 düzeyli ayak da tekrar bu doğrultuda yapabileceğiniz düzeltmeler ortasında.

Lensin üzerinde bir netleme, bir de yakınlaştırma tekeri var.

Arkadaki portlara baktığımızda 2 adet HDMI 2.0 giriş olduğunu görüyoruz ki, bilgisayar, oyun konsolu yahut Apple TV üzere birden çok aygıtınız varsa bunları birebir anda bağlayıp kumanda ile hdmi kaynakları ortasında basitçe geçiş yapabiliyorsunuz.

Bunun yanı sıra akıllı telefonunuzu, nintendo switch’inizi ve USB Tip-C üzerinden imaj transferine müsaade veren başka aygıtlarınızı buradaki Tip-C yuvası üzerinden bağlayabiliyorsunuz. Toplamda 3 adet imaj giriş yuvası var diyebiliyoruz bu manada.

Ama tüm bu girişlere ek olarak bir de Wi-Fi üzerinden ekran yansıtma seçeneğiniz bulunuyor. Viewsonic X2 5GHz Wi-Fi AC dayanağına sahip. Yeni bir akıllı telefonunuz varsa kolay kolay Wi-Fi üzerinden kablosuz ekran yansıtma yapabiliyorsunuz.

Son olarak bir de USB 2.0 sürüm Tip-A yuva bulunuyor. Aslında 2 USB Tip-A yuva var lakin bunlardan yalnızca bir tanesi kullanıcının hizmetine sunulmuş, başka yuva teknik servis tarafından kullanılan özel bir yuva. Harici depolama aygıtlarınızı bu yuvadan projeksiyon aygıtına bağladığınızda android işletim sisteminde otomatik beliriyor ve yüklü uygulamalarınızdan birini kullanarak bu belgeleri açabiliyorsunuz.

Cihazın ses giriş ve çıkış yuvası olduğu üzere dahili hoparlörleri de var. Ses manasında birden çok opsiyonunuz olması hoş olmuş. Ve dahili hoparlörler o denli yabana atılacak cinsten değil, 

Viewsonic bu projeksiyon aygıtında harman kardonla çalışıp hoş bir hoparlör koymuş. Lakin bu hoparlörün birtakım kısıtlamaları da var. Ses düzeyi 0 ila 20 adım ortasında ayarlanabiliyor ve en son ayara getirdiğinizde hakikaten çok yüksek düzeyde ses ediyorsunuz. Lakin en yüksek düzeyde hoparlör amfisi gücü kaldırmıyor gibime geldi, zira ses düzeyi inip çıkıyor. Örnek ses kaydını videomuzda dinleyebilirsiniz. Seviyeyi birkaç adım geriye aldığımda bu düzeliyor.

Cihazın bluetooth özelliği olduğu için bir telefonunuzdan projeksiyon aygıtınıza bluetooth ile bağlanıp, onu bir bluetooth hoparlör üzere kullanabiliyorsunuz ve spotify müziklerinizi çalabiliyorsunuz.
Tam aykırısı formda yani, sinema izlerken kablosuz bluetooth kulaklığınızdan duymak istiyorsanız, kulaklığınıza bağlanabiliyorsunuz.

Cihazla birlikte gelen kumanda 2 AAA uzunluk kalem pille çalışıyor ve Viewsonic size bu pilleri temin ediyor. Kumanda’nın güzel düşünülen ve çok sevdiğim bir özelliği tuşların art aydınlatmaya sahip olması oldu.
Pil ömrünü gereksiz tüketmemesi için kumandaya bir de ivmeölçer koymuşlar. Tuşların ışığı yalnızca kumandayı elinize aldığınızda yanıyor. Kumandanın boyutları ortalama, ne eski tv kumandaları üzere kaba ve karman çorman birçok tuşa sahip, ne de sonlu fonksiyona sahip az tuşlu kumandalardan, burada dengeyi yakalamışlar. Menüde gezinmek kolay ve rahat. Kumandanın kızılötesi alıcısını çiftleyip, aygıtın hem gerisine hem önüne koydukları için formdan şekile girmeden komut gönderebiliyorsunuz. 

Seçebildiğiniz manzara modları ortasında En Parlak, TV, Sinema, Oyun ve kendiniz ayarlayabildiğiniz özel şablonlar var. Bunların ortasından en hoşuma giden Oyun oldu, zira gölgedeki ayrıntıları daha yeterli verdiğini düşünüyorum. O sebeple ortamdaki ışık fazlaysa Oyun modunda kullanmanızı tavsiye ederim. Sinema ise daha çok karanlık ortamlarda kullanıma uygun.

Bu ortada aygıtın HDMI CEC özelliği ile geldiğinin altını çizmek istiyorum, bu özellik oyun konsolunuzu, oynatıcınızı yahut bilgisayarınızı açtığınızda HDMI üzerinden ona bağlı olan aygıtın da açılmasını sağlıyor, yani her birinin kumandasıyla farklı başka uğraşmıyorsunuz.

RTX 4080 ekran kartı olan bir sistemle yaptığımız Cyberpunk 2077, F1 2022 ve Spider Man Remastered testlerinde nitekim çok büyük zevk aldık. Beyaz perdemizin tamamını dolduracak formda ayarladık ve oyun dünyasının içinde hissettik kendimizi. 

Giriş gecikmesi düşürmek için X2’nin menüsünde özel bir seçenek bulunuyor ve bunu etkin kıldığınızda sahiden bir oyuncu monitöründen farksız hale geliyor. Aydınlık sahnelerde ayrıntılar net ve seçilebilir oluyor lakin Cyberpunk üzere oyunlarda gece sokağa çıktığınızda karanlık noktaları çok yeterli göremiyorsunuz.

Fan gürültüsü duyulabilir halde lakin bir ölçü uzaklaştığınızda rahatsız etmiyor. Oyun oynarken ve sinema izlerken muhtemelen başka sesler fan sesini kolay kolay baskılayacaktır lakin uzun sessizliğin olduğu diyalog sahnelerinde bu fan sesini duyabiliyorsunuz. Videomuzda 1 metre uzaklıktan kaydettik bir ses kaydı aldık.

Projeksiyon aygıtınızı tıpkı bir akıllı TV üzere kullanmanızı sağlayan bir özellik de dahili uygulama mağazası. Dahili 11GB depolama alanı bu uygulamalar için kullanabiliyorsunuz. Bu mağazadan tanınan görüntü uygulamalarını indirmek mümkün ama birtakım uygulamaların arayüzü varsayılan olarak uyumlu çalışmıyor ve kumanda ile menülerde gezinmek mümkün değil. Örneğin Netflix’i denediğimizde kumanda ile neyi seçtiğimizi göremedik ve sinemaların, dizilerin fotoğraflarının olduğu kutucukları ekrana sığmadı. Aygıtın gerisindeki USB yuvalarından birine kablosuz klavye fare setimizin alıcı, verici ünitesini bağlayıp denediğimizde Netflix arayüzünün düzgün bir halde çalıştığını gördük.

Viewsonic X2 çok fonksiyonlu ve şimdiki özelliklerle donatılmış bir cümbüş üssü olmuş adeta. Kısa atış özelliği sayesinde konutu çok geniş olmayan ve projeksiyon kullanmak için hudutlu alana sahip kullanıcılar için bile 1.5 metreden kullanılabilen bir projeksiyon aygıtı. Akıllı televizyonlarda görmeye alıştığımız uygulama dayanağı, kablosuz ekran yansıtma ve çok sayıda giriş yuvası var. Evet tahminen incelediğimiz en parlak ve en yüksek çözünürlüğe sahip aygıt değil ve ancak büyük ekran TV ile projeksiyon ortasında kaldıysanız değerlendirilebilecek bir model.

You may also like

Leave a Comment