Valve, Steam Deck SSD’lerini Sessiz Sedasız Yeniliyor

by Aybike Güzel
0 comment

Valve’in ilk elde taşınabilir oyun cihazı olan Steam Deck, daha önce belirttiğimiz gibi üç depolama seçeneğiyle birlikte geliyor. En ucuz sürüm PCIe Gen2 x1 arayüzüne takılı 64 GB eMMC depolamaya sahip. PCIe Gen 3 çalıştıran modeller ise 256 ve 512 GB NVMe SSD seçeneklerini barındırıyor.

Lansmanda şirket, 256 ve 512 GB varyantlarının PCIe Gen3 x4 genişliğinde M.2 2230 modüllerini kullanacağını duyurmuştu. Görünüşe göre Valve, arayüz genişliğini “PCIe Gen3 x2” olarak güncelleyerek web sitesinde bir değişiklik yaptı.

HardwareLuxx, bu değişikliğin Mayıs ayı sonlarında yaşandığını söylüyor. Son dönemde Steam Deck SSD’sinde yükseltme, hatta modifiye yapıldığına dair duyumlar alıyoruz. Görünüşe göre cihazın depolama biriminde bazı değişimler yapmak mümkün. Ancak Valve mühendisleri, güç tüketimi ve termal endişelerden dolayı bu tür değişiklikleri asla onaylamıyor.

Güncellenen teknik özelliklere gelince, bazı 256/512 GB cihazlarda x4 yerine PCIe Gen3 x2 arabirimi kullanıldığı belirtiliyor. Yapılan çeşitli testlerde ise x2 ve x4 arasında oyun performansı bakımından bir fark olmadığı söyleniyor. Valve’in tam açıklaması şu şekilde:

Bazı 256 GB ve 512 GB modellerde PCIe Gen 3 x2 SSD bulunuyor. Testlerimizde x2 ve x4 arasında oyun performansı üzerinde herhangi bir etki görmedik.

Anladığımız kadarıyla sonradan üretilen bazı konsollar daha yavaş SSD’lerle birlikte gönderiliyor ve şirket ürün sayfasını güncellemek zorunda kaldı. Valve, bunun oyun performansını etkilemeyeceğinden emin. Diğer taraftan, bant genişliğini etkin bir şekilde kullanan farklı uygulamalarda performans olumsuz etkilenebilir.

You may also like

Leave a Comment