Ünlü ekonomistten yapay zeka açıklaması: “Henüz balon değil”

by Aybike Güzel
0 comment
Yapay zekâ, pay senedi piyasasını karıştırmaya devam ediyor. Nvidia’nın son açıklamalarından sonra yapay zekanın neden olduğu paha patlaması başlarda soru işareti oluşturuyor. Wharton profesörü ve ünlü ekonomist Jeremy Siegel ise “balon” telaşlarına karşın yapay zekânın körüklediği önder teknoloji firmalarını destekliyor.

Yapay zeka balon değil

Yapay zekâ takviyeli ChatGPT üzere sohbet robotlarına ve bu sohbet robotlarını süper bilgisayarlarda eğitmek için kullanılan yüksek güçlü grafik süreç birimlerine olan talebin yol açtığı yapay zekâ çipi çılgınlığı, yatırımcıların kimi pay senetlerine yığılmasına ve kimilerinin balon kaygılarıyla utangaç kalmasına neden oldu.

Ekonomi profesörü Jeremy Siegel, yaşanan kıymet artışları hakkında “Bu şimdi bir balon değil” dedi. Bunun 1990’ların sonundaki dot-com balonunun tekrarlanmasına yol açıp açmayacağına dair sorular aldığını da belirtti.

Muhalif görüşleriyle tanınan ekonomist David Rosenberg, mevcut yapay zeka patlamasının 1990’ların sonundaki dot-com payları üzere çökebileceğini öngörmüştü. Dotcom balonu, internetin büyük ölçüde benimsenmesinin akabinde sermayenin kuruması ve internet tabanlı şirketlere, bilhassa de muvaffakiyet geçmişi olmayan startup’lara yönelik mevcut risk sermayesinin çoğalmasıyla patlamıştı.

“Ne kadar yükselebileceklerini kimse kestirim edemez”

“İlk olarak, yapay zeka konusunda bir heyecan vardı ve Nvidia bu heyecanı patlayan karlarla onayladı. Bu ikili itici güç demek” diyor Siegel.

Nvidia’nın payları, firmanın son çeyrekte beklenenden daha düzgün sonuçlar açıklamasının akabinde saatler için yüzde 25 oranında yükseldi ve yapay zekada kullanılan Nvidia çiplerine olan talebin patlamasıyla tüm vakitlerin en yüksek düzeyine ulaştı. Nvidia paylarına olan talep o kadar arttı ki şirketin kıymeti neredeyse 1 trilyon dolara ulaştı. Nvidia payları yılbaşından bugüne yüzde 166 artış gösterdi.

Siegel yaptığı açıklamalarda “Uzun vadede Nvidia paylarının muhtemelen biraz çok pahalı olduğunu söyleyebilirim. Fakat kısa vadede, momentumun pay senetlerini temel bedellerinden çok daha yükseğe taşıyabileceğini biliyoruz ve kimse ne kadar yükselebileceğini kestirim edemez” dedi. Hatta Siegel’e yapay zeka pay senetlerinin S&P 500‘ün yükselmesine yardımcı olduğunu söyledi ve ‘ABD’nin bankacılık krizinden çıkarlı çıkabileceğini’ söyledi.

You may also like

Leave a Comment